Policja drogowa zatrzymuje prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Teoretycznie taki sam skutek powinno mieć to wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar. Jednak w praktyce wygląda to inaczej.
Utrata prawa jazdy za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem
Kierowca, który przekroczył prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym i to wykroczenie zarejestrował fotoradar, wcale nie musi stracić prawa jazdy. Procedura ustalania winnego jest zbyt długa, by mogło do tego dojść.
Kto kierował
Według danych GITD za pierwszy kwartał 2015 roku fotoradary zarejestrowały 250 000 naruszeń. Wśród nich było około 8000 naruszeń polegających na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Teoretycznie więc prawo jazdy powinno stracić kolejne 8000 kierowców. Jednak tak się nie stało z powodu procedury ujawniania i karania kierowców.
Jeśli fotoradar zrobi zdjęcie kierowcy, który przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, zanim zostanie wydane prawomocne rozstrzygnięcie i sprawa trafi do starosty, który może zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące, najpierw GITD musi ustalić, kto był kierowcą. To może zająć sporo czasu, a, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok a jednocześnie nie zostało w tym czasie wszczęte postępowanie. Jeżeli postępowanie wszczęto, karalność wykroczenia ustaje z upływem dwóch lat od dnia popełnienia wykroczenia.
Kiedy zabiorą prawo jazdy
Nawet podjęcie przez GITD procedury ustalania kierowcy nie zawsze będzie skutkować zatrzymaniem jego prawa jazdy. Wystarczy, że kierowca nie wskaże osoby kierującej, która popełniła naruszenie. W takiej sytuacji sprawa zakończy się grzywną. Gdy kierowca przyzna się do popełnionego wykroczenia, starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. Adresat tej decyzji będzie zobowiązany do zwrotu prawa jazdy.
Może się jednak zdarzyć, że nawet wtedy kierowca nie zwróci prawa jazdy. Jeżeli zignoruje decyzję starosty, wówczas będzie wszczęte przeciwko kierowcy postępowanie egzekucyjne w celu zatrzymania prawa jazdy. Jeśli kierowca pomimo wydania decyzji przez starostę nadal będzie prowadził, narazi się na wydanie przez starostę postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy do sześciu miesięcy. Gdy okaże się, że kierowca ponownie prowadził samochód w tym okresie (np. podczas kontroli drogowej), zostaną mu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
Zobacz także:
Tagi: fotoradary, kontrola itd
