Komisja Infrastruktury pracuje nad nowymi przepisami. Jeżeli ta zmiana wejdzie w życie, kierowcy będą musieli szybko się do niej dostosować, żeby nie narazić się na mandat za przekroczenie prędkości.
Ujednolicenie ograniczenia prędkości w nocy i w dzień
Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym ma zostać ujednolicona do 50 km/h w ciągu całej doby. Kierowcy nie będą mogli już jechać szybciej nocą, tak jak było do tej pory. Jak na razie Polska jest jedynym krajem, gdzie obowiązuje różna maksymalna prędkość prędkość w czasie doby.
Obecnie w terenie zabudowanym w godzinach od 5.00 do 23.00 obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Jednak w nocy można jeździć o 10 km/h szybciej. Przy tym fotoradary uwzględniają zmianę ograniczenia prędkości na 60 km/h. Jeżeli dodamy do tego dopuszczalną tolerancję 10 km/h, wówczas można jechać nawet 70 km/h bez ryzyka, że fotoradar zrobi zdjęcie, a kierowca otrzyma mandat. Po zmianie przepisów taka prędkość będzie jednak wyższa od dopuszczalnej o 20 km/h, za co grozi mandat od 50 do 100 zł.
Wprowadzenie różnych limitów dopuszczalnej prędkości było uzasadniane tym, że nocą ruch pieszych oraz zmotoryzowanych jest mniejszy niż w ciągu dnia. Jednak od początku wzbudzało to wątpliwości. Przede wszystkim nocą jest gorsza widoczność i jadąc z większą prędkością, można w porę nie zauważyć np. pieszego poruszającego się poboczem drogi. Polska jest jedynym krajem w Europie, który zdecydował się ustalić różne limity prędkości w dzień oraz w nocy.
Zobacz także:
