Jeżeli takie wykazy były stosowane, wówczas pracodawca ma możliwość potwierdzenia faktu świadczenia pracy w warunkach szczególnych albo w świadectwie pracy, albo w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Jeżeli wykazy resortowe nie były przez pracodawcę stosowane, wtedy fakt świadczenia pracy w warunkach szczególnych jest wykazywany w świadectwie pracy.
Praca w warunkach szczególnych a zapisy w świadectwie pracy
Informacja w sprawie świadczenia pracy w szczególnych warunkach może znaleźć się w świadectwie pracy lub w odrębnym dokumencie, tzw. świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Sposób potwierdzania pracy w warunkach szczególnych zależy od tego czy pracodawca stosował tzw. resortowe wykazy prac, czy też nie.
Wyłączenia dotyczące kierowców
Praca kierowcy (samochodu ciężarowego), na podstawie obowiązującej ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, nie jest pracą zaliczaną do prac wykonywanych w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Wyjątkiem są prace kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz kierowców pojazdów przewożących towary niebezpieczne, wymagające oznakowania pojazdu tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej. Zgodnie z obecną nomenklaturą są to już nie prace w warunkach szczególnych, lecz o szczególnym charakterze.
Należy jednak pamiętać, że do prac w warunkach szczególnych zaliczają się prace kierowców samochodów ciężarowych o masie powyżej 3.5 tony, na podstawie wykazu A do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Potwierdzenie okresów pracy
Okres pracy w szczególnych warunkach pracodawca powinien potwierdzić w świadectwie pracy zawierającym właściwe wpisy wskazujące, że takie zatrudnienie nastąpiło lub w osobnym dokumencie, tzw. świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Pracodawca może mieć wątpliwości, którym z tych dokumentów się posłużyć. Pracodawca, który stosował tzw. resortowe wykazy prac może potwierdzić świadczenie pracy w szczególnych warunkach albo w świadectwie pracy, albo w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Pracodawca, który nie stosował resortowych wykazów prac (przeważnie są to prywatne firmy) potwierdza okres zatrudnienia w szczególnych warunkach w świadectwie pracy.
Artykuł 97 §21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
