Pracodawca ma obowiązek uzyskać od każdego kierowcy pisemne oświadczenie w sprawie:
Oświadczenie od kierowcy w sprawie zatrudnienia u innego pracodawcy
Warto jak najszybciej odebrać od nowego kierowcy oświadczenie na temat tego, czy wykonuje przewozy w innej firmie. To pozwoli przedsiębiorcy sprawnie i bez narażania się na łamanie przepisów zaplanować jego czas pracy.
- zatrudnienia lub niezatrudnienia u innego pracodawcy, a także
- przeciętnej liczby godzin wykonywanych przewozów drogowych lub innych czynności na innej podstawie niż stosunek pracy, albo o ich niewykonywaniu.
Należy żądać takiego oświadczenia jeszcze przed zatrudnieniem kierowcy, ponieważ zawarte w nim informacje mogą kształtować wymiar czasu pracy, w jakim zostanie zatrudniony. Dokument należy przechowywać w aktach osobowych kierowcy. Nie ma wzoru oświadczenia, zatem przedsiębiorca musi sam stworzyć taki druk. Należy go jednak tak sporządzić, aby zawierał wszystkie wymagane informacje oraz w pełni zabezpieczał przed ewentualną odpowiedzialnością za nieprzestrzeganie przepisów.
W oświadczeniu podaje się dane personalne kierowcy oraz można zażądać nr PESEL. Ważnym elementem jest data złożenia oświadczenia. Pracodawca powinien wiedzieć, czy kierowca pracuje jeszcze gdzie indziej, żeby nie narazić się na błędne zaplanowanie czasu pracy. Najlepiej zatem odebrać je najpóźniej pierwszego dnia zatrudnienia lub na etapie prowadzonej rekrutacji.
-
ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 567).
Zobacz także:
Tagi: dokumenty kierowcy, przewoźnik
