Teoretycznie każdy pracodawca ma obowiązek ponoszenia kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad zatrudnionymi pracownikami. Jednak w przypadku kierowców sprawa nie jest taka prosta. Kandydat na stanowisko kierowcy musi, zgodnie z przepisami, spełniać konkretne wymagania kwalifikacyjne. Jest wśród nich, oprócz minimalnego wieku i posiadania prawa jazdy określonej kategorii, wymóg ukończenia kwalifikacji wstępnej (lub wstępnej przyspieszonej) i odbycia badań lekarskich oraz psychologicznych, które potwierdzą brak przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.
Nie za wszystkie badania i szkolenia kierowców musisz płacić
Każdy kierowca musi mieć zaliczoną kwalifikację wstępną, okresową, badania lekarskie i psychologiczne, a także szkolenia bhp. Jednak mało który pracodawca wie, że nie ma obowiązku pokrywać kosztów tych wszystkich badań i szkoleń. Sprawdź, za co musisz zapłacić, a za co nie.
W związku z tym przewoźnik może wymagać, żeby kandydat do pracy przedstawił dokument potwierdzający zaliczenie badań w trakcie procesu rekrutacji. Skoro kierowca udał się na badania przed przyjęciem do pracy, nie może żądać w momencie zatrudnienia od nowego pracodawcy zwrotu kosztów poniesionych na zrobienie badań.
Podobnie będzie z badaniami okresowymi w przypadku kierowców, którzy mieli przerwę w wykonywaniu przewozów drogowych, np. wynikającą z czasowej zmiany branży. Jeśli nie odbyli w terminie szkolenia okresowego i badań, muszą to zrobić przed przystąpieniem do pracy na stanowisku kierowcy. Większość przewoźników będzie w takiej sytuacji wymagać od kandydata do pracy przedstawienia dokumentów potwierdzających odbycie szkolenia okresowego, badań lekarskich i psychologicznych oraz uzyskanie wpisu do prawa jazdy jeszcze przez zawarciem umowy.
Więcej na temat obowiązkowych badań i szkoleń kierowców zawodowych dowiesz się z magazynu "Kierowca w firmie" oraz portalu Transport-expert.pl.
-
art. 15 ust. 4, art. 76 ust. 2, art. 81 ust. 1 pkt 7, art. 82 ust. 1 pkt 2, art. 83 ust. 2, art. 90 ust. 1 pkt 7 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 600),
-
art. 39a−39f, art. 39j−39l ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.),
-
art. 229, art. 2373 § 2 i 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
-
§ 8, § 10 pkt 2, § 11, § 14 i § 15 rozporządzenia MGiP z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.
Zobacz także:
