Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie czasu pracy oraz porządku ustalonego w firmie. Regulamin pracy określa m.in., jak należy potwierdzać przyjście do pracy, obecność oraz usprawiedliwiać nieobecności. Jeśli pracownik nie może przyjść do pracy, musi jak najszybciej zawiadomić przełożonego o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Ma obowiązek to zrobić nie później niż w drugim dniu nieobecności.
Nagana dla kierowcy, który nie zawiadomił o nieobecności w pracy
Kierowca ma obowiązek jak najszybciej zawiadomić przełożonego o swojej nieobecności w pracy i powiedzieć, jak długo ona potrwa. Jeśli nie usprawiedliwi jej w terminie, można go ukarać upomnieniem lub naganą.
Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące w danej firmie nie określają, w jaki sposób trzeba zawiadomić przełożonego o nieobecności w pracy, należy zrobić to:
-
osobiście,
-
przez inną osobę,
-
telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo
-
pocztą (za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego).
Gdy pracownik nie przestrzega przyjętego w przedsiębiorstwie sposobu usprawiedliwiania nieobecności, pracodawca może ukarać go upomnieniem lub naganą. Pracownika należy zawiadomić o tym pisemnie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę, kiedy do niego doszło, oraz informując o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika. Jeśli kierowca mógł terminowo zawiadomić przełożonego o przyczynie i okresie nieobecności w pracy, ale tego nie zrobił, to naruszenie może stanowić podstawę nałożenia kary porządkowej.
-
art. 100 § 2 pkt 1 i 2, art. 104, art. 1041 § 1 pkt 9, art. 108 § 1, art. 110 ustawy z 26 czerwca 1974 r. − Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
-
§ 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281).
Zobacz także:
