Definicja wypadku przy pracy zawarta w art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy wskazuje na kilka elementów, które muszą wystąpić łącznie, aby dane zdarzenie mogło być uznane za wypadek przy pracy. Brak choćby jednej z czterech przesłanek spowoduje, że zdarzenie nie będzie uznane za wypadek przy pracy, nawet gdyby każdy z pozostałych trzech wymogów nie budził wątpliwości.
Kiedy kierowca ulega wypadkowi przy pracy
Aby dane zdarzenie mogło być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, musi spełniać cztery przesłanki. Musi to być zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące określoną szkodę na osobie – uraz albo śmierć i pozostające w związku z pracą – czasowym, miejscowym oraz funkcjonalnym.
Związek wypadku z pracą
Związek wypadku z pracą istnieje:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Poruszając kwestię związku wypadku z pracą, w przypadku kierowców należy mieć świadomość specyfiki wykonywanej przez nich pracy oraz to, że nie polega ona tylko na prowadzeniu pojazdu. Warto w tym miejscu odwołać się do art. 6 ustawy o czasie pracy kierowców, zgodnie z którym czasem pracy kierowców jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, który obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, a w szczególności:
- prowadzenie pojazdu,
- załadunek i rozładunek oraz nadzór nad tymi czynnościami,
- obsługę codzienną pojazdów i przyczep,
- utrzymanie pojazdu w czystości.
Kierowca może doznać urazu podczas każdej z wymienionych czynności wliczanej do czasu pracy. Wypadek może zdarzyć się podczas wchodzenia czy opuszczania kabiny pojazdu. Do urazu może dojść podczas załadunku lub rozładunku towaru czy zmiany uszkodzonego koła. Każde z takich zdarzeń powodujących uraz lub w skrajnym wypadku śmierć powinno być przez pracodawcę zbadane w ramach tzw. postępowania powypadkowego. Jego zadaniem jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy – w tym ustalenie jego związku z wykonywaną pracą. Zdarza się, że nie jest to postępowanie łatwe – w szczególności uwzględniając fakt, że kierowcy przemieszczają się, w tym często poza granice kraju.
Ustalenie samego związku wypadku z pracą jako elementu koniecznego, aby dane zdarzenie uznać za wypadek przy pracy bywa problematyczne z powodu nieprecyzyjnych przepisów, które nie wskazują, o jakiego rodzaju związek dokładnie chodzi. Związek wypadku z pracą, mimo że nie wynika to bezpośrednio z przepisów, nie jest bowiem pojęciem jednolitym. Na podstawie orzecznictwa Sądu Najwyższego można wyodrębnić trzy kategorie związku wypadku z pracą – związek czasowy, miejscowy oraz funkcjonalny.
Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że czasowy i miejscowy związek wypadku z pracą sprowadza się do czasowego (zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym) bądź miejscowego (zdarzenie nastąpiło w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę) powiązania przyczyny zewnętrznej doznanego uszczerbku na zdrowiu z wykonywaniem przez pracownika określonych czynności (wyrok SN z 27 maja 2014 r., sygn. akt I PK 275/13). Ustalając zatem związek czasowy wypadku z pracą konieczne jest potwierdzenie, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym. Chodzi więc nie tylko o czas efektywnego (faktycznego) świadczenia pracy, ale również o czas szeroko rozumianego pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Natomiast związek funkcjonalny wypadku z pracą ma miejsce gdy zdarzenie wystąpi w czasie lub w związku z wykonywaniem przez pracownika:
- zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- czynności na rzecz pracodawcy – w tym nawet czynności bez wyraźnego polecenia,
- czynności w czasie pozostawania w dyspozycji pracodawcy.
Brak związku wypadku z pracą
Związek wypadku z pracą nie zawsze będzie możliwy do wykazania, gdyż czasami takiego związku nie będzie. Zerwanie związku między zdarzeniem a pracą nastąpi np. gdy pracownik w miejscu i czasie pracy będzie wykonywał czynności związane z celami prywatnymi. Zerwanie związku z pracą następuje głównie w przypadku wszelkich nieplanowanych, nieuzgodnionych z przełożonymi przerw, w trakcie których pracownik nie świadczy pracy, tylko załatwia swoje prywatne sprawy – zarówno na terenie zakładu pracy, jak też poza nim. Na przykład kierowca, który zboczy z trasy, aby udać się do sklepu na prywatne zakupy i dozna urazu, przewracając się na nieośnieżonym parkingu przed sklepem, powinien liczyć się z tym, że zdarzenie nie zostanie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Natomiast za wypadek przy pracy z całą pewnością zostanie uznana sytuacja, gdyby takie samo zdarzenie nastąpiło przed sklepem, w którym kierowca dokonywałby zakupu np. wycieraczek skradzionych podczas postoju.
- Art. 234 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
- Art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1242).
- Art 6 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U z 2012 r. poz. 1155).
Zobacz także:
