Nowy system kart parkingowych ma ukrócić nadużywanie parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, ponieważ nowe karty będą miały tylko osoby faktycznie ich potrzebujące. Karty nie są też przyznawane dożywotnio, jak było do tej pory. Ponadto ograniczono katalog uprawnionych do osób ze znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością, które mają dodatkowo kłopoty z poruszaniem się. Każdy parking będzie pod kontrolą, będzie musiał mieć określona liczbę miejsc dla niepełnosprawnych. System został tak przygotowany, że karty są wydawane od ręki.
Karty parkingowe tylko dla naprawdę potrzebujących
Nowe karty parkingowe uprawniające do parkowania na tzw. kopertach będą obowiązkowe od 1 lipca 2015 r. Sejm wydłużył termin, żeby wszyscy uprawnieni zdążyli wymienić karty. Stare karty będą obowiązywały do połowy tego roku.
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na tzw. kopertach. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych. Resort pracy oceniał, że jest ich od 900 tys. do 1,2 mln. Wiele używano w sposób nieuprawniony. Były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju. Według szacunków autorów ustawy, po nowelizacji w obiegu pozostanie 200−300 tys. kart.
Do marca 2015 roku ministerstwo infrastruktury ma przygotować rozporządzenie, w którym określi wymiary „kopert” i ich oznaczenie. Osoby, które mają ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a przyczyną niepełnosprawności jest oznaczona symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) oraz 10-N (choroba neurologiczna) i mają ograniczone możliwości poruszania się, mogą składać wniosek o wymianę starej karty i nie muszą stawiać się przed komisją orzekającą. Wniosek należy złożyć osobiście w siedzibie Miejskiego lub Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
motoryzacja.interia.pl
Zobacz także:
