Zasadą jest, że koszty badań lekarskich pokrywane są przez pracodawcę – koresponduje to z zasadą ryzyka pracodawcy, w myśl której pracownicy nie powinni partycypować w kosztach prowadzonej przez pracodawcę działalności. Kierowcy stanowią szczególną grupę zawodową. Obok zasad wynikających z Kodeksu pracy (dalej: kp) ich status prawny regulowany jest przez przepisy szczególne – w tym ustawę o transporcie drogowym (dalej: utd).
Jakie koszty związane z badaniami lekarskimi kierowcy musi, a jakie może ponieść pracodawca
Do obowiązków pracodawcy należy skierowanie pracownika na badania lekarskie. Każdy pracownik – w tym kierowca – powinien wziąć udział w takich badaniach. Koszty badań lekarskich w zakresie wynikającym z Kodeksu pracy nie obciążają pracownika, kierowcy jednak mają zakres badań rozszerzony, uwzględniający specyfikę wykonywanej pracy.
Z art. 39l pkt 2 utd wynika generalna zasada, w myśl której przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany do pokrywania kosztów badań lekarskich. Z tego przepisu można więc wywnioskować, że dotyczy to całego spektrum badań lekarskich, w jakich może uczestniczyć kierowca. Problem w tym, że kwestie związane z zakresem badań lekarskich kierowców uregulowane są również w ustawie o kierujących pojazdami. Z art. 76 ust. 2 tej ustawy wynika, że to na osobie badanej spoczywa koszt przeprowadzenia badań lekarskich – za wyjątkiem tych wynikających z art. 229 kp. Badania, które w myśl powyższego przepisu będą obciążały budżet osoby badanej, wykonywane są m.in. w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T oraz uprawnień prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E. Dotyczą ponadto zakresu zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której pracodawca zatrudniający kierowców w przepisach wewnątrzzakładowych umieści zapisy, na podstawie których zobowiąże się do pokrycia kosztów badań lekarskich kierowców.
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
- Ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1414).
- Ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 155).
- Rozporządzenie ministra zdrowia z 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz.U. z 2014 r. poz. 949).
Zobacz także:
Tagi: badania lekarskie
