Oprócz diet delegowanemu pracownikowi należy zwrócić koszty:
Jakie koszty trzeba zwrócić kierowcy po podróży służbowej
Wydawałoby się, że rozliczenie delegacji służbowej kierowcy nie powinno sprawiać większych kłopotów. Często jednak pojawiają się wątpliwości, jakie inne koszty trzeba zwrócić kierowcy w związku z delegacją. Rozwiewamy je w tym artykule.
-
przejazdów,
-
dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
-
noclegów,
-
innych niezbędnych i udokumentowanych wydatków,
uzgodnionych lub uznanych przez pracodawcę za uzasadnione.
Ponadto przedsiębiorca ma obowiązek zwrotu pracownikowi innych wydatków, które poniósł w związku z podróżą służbową, takich jak opłaty za:
-
bagaż,
-
przejazd drogami płatnymi i autostradami,
-
postój w strefie płatnego parkowania,
-
miejsca parkingowe,
-
innych niezbędnych wydatków poniesionych bezpośrednio w związku z odbywaniem podróży służbowej.
W przypadku kierowcy najczęściej większość z nich nie występuje z uwagi na fakt, że cały czas podróż odbywa samochodem służbowym, ale zdarzają się sytuacje wymuszające przejazd innymi środkami.
Kierowca w ramach podróży służbowej realizuje przewóz na trasie Łowicz–Poznań– Szczecin–Łowicz. Wyjazd następuje z bazy mieszczącej się w Łowiczu. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie. Miejscem zamieszkania kierowcy jest Warszawa, w związku z tym punktem rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej będzie Warszawa. Za odcinek Warszawa–Łowicz–Warszawa przysługuje zwrot poniesionych i udokumentowanych kosztów, np. biletów za pociąg, autobus, komunikację miejską.
Pracownik rozlicza koszty podróży krajowej lub podróży zagranicznej nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tej podróży.
-
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.).
-
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi w państwowej i samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).
Zobacz także:
