Obecnie kierowca, który w wyniku oddalenia się od pojazdu nie jest w stanie używać tachografu i okresy swojej aktywności (praca, dyspozycja, odpoczynek) wprowadza ręcznie na wykresówkę lub w drodze wpisu manualnego na kartę kierowcy, nie musi posiadać i okazywać służbom kontrolnym zaświadczeń o działalności za te okresy.
Jak udokumentować wykonywanie innej pracy przez kierowcę
Jeśli przez dłuższy czas kierowca nie prowadził pojazdu, tylko wykonywał inne obowiązki, pracodawca powinien mu za ten okres wystawić zaświadczenie o działalności. Przy czym przed wyruszeniem w trasę nie trzeba kierowcy wyposażać w stertę zaświadczeń.
Jak udokumentować inną pracę
Jeżeli natomiast kierowca zostaje oddelegowany na dłuższy czas, np. kilka dni do innej pracy, wówczas rejestrowanie aktywności przy użyciu tachografu przestaje być jego obowiązkiem, ponieważ nie jest w tych dniach kierowcą.
W takich sytuacjach bardziej celowe jest zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Powinno ono dokumentować każdą aktywność oddzielnie. Jednak należy pamiętać, jaki jest cel jego wystawiania – ma ono uzasadniać podczas kontroli drogowej, dlaczego kierowca nie ma zapisów tachografu.
Czy wszystko trzeba zaznaczać
Z tego punktu widzenia, jeżeli kierowca przez dłuższy okres nie prowadził, lecz pracował w innym charakterze, przewoźnik może wystawić mu zaświadczenie o działalności, które nie będzie uwzględniało wolnych godzin, jak przerwy w pracy czy dzienne okresy odpoczynku. Odpoczynki pomiędzy dniówkami i przerwy będą wynikać z ewidencji czasu pracy.
Wystawianie osobnych zaświadczeń o każdej kolejnej aktywności prowadziłoby do absurdu – za każdy dzień należałoby wystawić pracownikowi zaświadczenie o innej pracy oraz odrębne o odpoczynku. Przepisy nie wymagają, aby w ten sposób dokumentować czas pracy osób, które nie pracują w charakterze kierowców w przewozach drogowych. Można więc uprościć sprawę i wystawić trzy zaświadczenia – o odpoczynku, innych pracach przez kilka dni, a następnie o odpoczynku przed okresem jazdy.
-
rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EWG) nr 165/2014 z 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz.Urz. WE nr L 60 z 28 lutego 2014 r.),
-
art. 31 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 poz. 1155 ze zm.).
Zobacz także:
