Skorzystać z wcześniejszych świadczeń emerytalnych mogą te osoby, które były zatrudnione przy pracach wymienionych w wykazach prac w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze. Te wykazy są zawarte w załączniku 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Zgodnie z załącznikiem nr 2 (pkt 8–10) do prac o szczególnym charakterze zaliczymy pracę kierowców:
Co zrobić, żeby kierowca ciężarówki dostał wcześniejszą emeryturę
Kierowca ciężarówki nie ma prawa do wcześniejszej emerytury. Chyba że pracował przez 15 lat przed 2008 rokiem i od czasu do czasu przewozi towary niebezpieczne albo wykonuje przewozy regularne.
-
autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym,
-
pojazdów uprzywilejowanych,
-
pojazdów przewożących towary niebezpieczne wymagające oznakowania pojazdu tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej, zgodnie z przepisami Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie 30 września 1957 r.
W wykazach nie ma kierowców samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 t. Jednak jest możliwość, żeby taki kierowca też poszedł na wcześniejszą emeryturę. Musi tylko spełnić dwa warunki:
-
do 31 grudnia 2008 r. mieć za sobą co najmniej 15-letni okres pracy jako kierowca ciężarówki o DMC ponad 3,5 t,
-
po 1 stycznia 2009 r. choć przez jeden dzień wykonywać którąś z prac wskazanych w wykazach do obecnie obowiązującej ustawy.
Pracodawca ma obowiązek prowadzenia wykazu stanowisk pracy w jego zakładzie, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, oraz ewidencji pracowników wykonujących takie prace. Musi też opłacać za nich składki do ZUS. Przepisy nie zawierają postanowienia, z którego wynikałoby, że pracownik w trakcie zatrudnienia musi wykonywać wyłącznie prace o szczególnym charakterze, należy zatem uznać, że kierowca powinien być uwzględniony w wykazie, jeśli wykonuje prace o szczególnym charakterze np. cyklicznie, dwa razy w miesiącu.
ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656).
Zobacz także:
Tagi: emerytura, czas pracy kierowcy
