Przede wszystkim, we wstępnym omówieniu projektu czytamy, że jego głównym celem jest zniesienie opłat uiszczanych w związku z:
1) rejestracją pojazdów,
2) nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami,
3) poddaniem pojazdu wymaganym badaniom technicznym.
Mniej opłat za rejestrację i badania techniczne pojazdów
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje projekt ustawy, który ma przynieść ulgę w opłatach ponoszonych w związku z rejestracją pojazdów, a także z badaniami technicznymi. Na jakie zmiany możemy liczyć?
Mniej opłat dla obywateli i przedsiębiorców
Ważne: Opłaty mają zostać wyeliminowane zarówno dla obywateli jak i dla przedsiębiorców.
Zobacz także: Podwójna opłata za opóźnienie w badaniu technicznym
Opłaty ewidencyjne są związane z funduszem celowym - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jego dysponentem jest minister właściwy do spraw informatyzacji. I to właśnie te opłaty są głównym bohaterem projektowanych zmian.
Zobacz także: Większy nadzór nad badaniami technicznymi pojazdów
Ulga w opłatach dotyczy nawet tych kosztów, których przedsiębiorcy jeszcze nie zaczęli ponosić. Projekt zakłada bowiem rezygnację z pobierania opłat związanych z wpisem do działalności regulowanej lub ewidencji (w art. 138a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami). Obowiązek uiszczania tych opłat miał się dopiero pojawić, a termin miał zostać wskazany w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
Kolejną zniesioną opłatą ma być opłata ewidencyjna, pobierana za wydanie karty parkingowej dedykowanej osobom niepełnosprawnym (art. 8 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowy).
Zobacz także: Polski Ład 2.0 – koszty kierowców niższe o 400 zł
Mniej pracy dla urzędów
Likwidacja opłaty ewidencyjnej odciąży starostów, marszałków, wojewodów i przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Zmiana przepisów doprowadzi bowiem do zwolnienia ich z konieczności pobierania opłaty ewidencyjnej a następnie jej przekazywania i rozliczania oraz składania miesięcznych sprawozdań związanych z pobieraniem tej opłaty. Dotychczas sprawozdawczość w tym zakresie odbywa się wobec ministra właściwego do spraw informatyzacji.
Omówienie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
