Nowy przepis niemieckiego rozporządzenia w sprawie załóg pojazdów mechanicznych oznacza, że kierowcy pojazdów, których ciężar całkowity razem z przyczepą bądź naczepą wynosi więcej niż 2,8 t, zaś maksymalnie 3,5 t, zobowiązani są do dokumentowania czasu jazdy, przerw, innego czasu pracy oraz odpoczynku w myśl § 1 ust. 6 ww. rozporządzenia.
Wprowadzony przez Niemcy obowiązek dokumentacji pracy oznacza, że kierujący pojazdami o masie wyższej niż 2,8 t i mniejszej niż 3,5 t, w których nie jest zamontowany tachograf, muszą zgodnie z § 1 ust. 6 rozporządzenia, w połączeniu z § 17 ustawy o czasie pracy (Arbeitszeitgesetz) o ile nie są objęci wyjątkami uregulowanymi w rozporządzeniu, codziennie zapisywać czas jazdy, wszelkie inne czasy pracy, przerwy i okresy odpoczynku. Każda strona dokumentacji musi zawierać imię i nazwisko kierowcy, datę, numer rejestracyjny pojazdu, stan licznika oraz nazwę miejscowość, w której rozpoczęto i w której zakończono jazdę. Wszystkie wymagane wprowadzonymi przepisami dane należy wpisywać od razu.
W Niemczech trzeba dokumentować transport pojazdem o dmc do 3,5 t
Niemcy zaostrzają przepisy dotyczące transportu drogowego, dokonywanego pojazdami, których całkowity ciężar razem z przyczepą bądź naczepą wynosi od 2,8 do 3,5 tony. Informacja ta będzie przydatna dla polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą usługi transportowe na terenie Niemiec.
Wymagane przez niemieckie służby, wyżej opisane zapisy, powinny być według GITD prowadzone w formie formularza zwanego Tageskontrollblatt, który jest dostępny m.in. na stronie internetowej BAG (bag.bund.de).
Podczas przeprowadzania na terenie Niemiec kontroli drogowej, kierowca pojazdu o dmc powyżej 2,8 t i nie wyższej niż 3,5 t, zobowiązany jest do okazania zapisów bieżących oraz za 28 dni poprzedzające dzień kontroli. W przypadku, gdy kierowca nie prowadził pojazdu bądź prowadził pojazd wobec którego nie istniał obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy powinien okazać zaświadczenie zgodne z § 20 rozporządzenia w sprawie załóg pojazdów mechanicznych.
Wzór zaświadczenia znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Zobacz także:
