Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu to dokument, który jest dokładnie sprawdzany przez inspekcję Transportu Drogowego. Należy go wypełnić na komputerze lub maszynowo i podpisać przed rozpoczęciem podróży. Instrukcja wypełnienia zaświadczenia znajduje się w nagłówku dokumentu i wyraźnie narzuca jeden konkretny sposób wypełnienia całego druku – maszynowo lub na komputerze.
Jeśli wypełnisz odręcznie zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, zapłacisz karę
Nawet jeśli na wypełnionym komputerowo zaświadczeniu o nieprowadzeniu pojazdu zaznaczymy długopisem tylko powód nieprowadzenia pojazdu przez kierowcę, Inspekcja Transportu Drogowego nie uzna tego druku.
Nie ma wyjątków!
Oznacza to, że nie ma żadnego wyjątku lub elementów, które można wypełnić w inny sposób. Dlatego każde odstępstwo od tej zasady jest nieprawidłowością. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy druk jest wypełniony ręcznie tylko częściowo. Jedyny wyjątek stanowią podpisy wystawiającego zaświadczenie i kierowcy – one są zapisami odręcznymi.
Jakie kary grożą za odręczne dopiski?
Wypełniony w taki sposób druk inspektor Inspekcji Transportu Drogowego może uznać za nieważny, co skutkuje mandatem karnym w wysokości 500 zł nałożonym na kierowcę. Ukarany może być również zarządzający transportem. Grozi mu za to mandat w kwocie 300 zł.
Pamiętajmy, że jeśli problem będzie dotyczył wielu dokumentów, kary będą się sumować! A inspektor podczas kontroli sprawdza dokumentację z bieżącego dnia oraz z 28 poprzednich dni. Przy odrobinie pecha kara może więc być bardzo wysoka.
Więcej na temat dokumentacji związanej z czasem pracy kierowców znajdziesz w aktualnym numerze magazynu „Kierowca w firmie”.
-
art. 31 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155),
-
decyzja Komisji nr 2007/23/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (Dz.Urz. UE L 99 z 14 kwietnia 2007 r., str. 14 ze zm.),
-
art. 87 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.).
Zobacz także:
