Straż miejska będzie mogła karać tylko kierowców niestosujących się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym.
Fotoradary nie dla straży miejskiej
Zgodnie z uchwaloną ustawą strażnicy miejscy zostaną pozbawieni wszystkich uprawnień związanych z fotoradarami stacjonarnymi i mobilnymi. Niestety, nie wiadomo, co jak potoczą się już rozpoczęte sprawy dotyczące kar z tych urządzeń.
Czy ktoś uniknie kary
Jedynie Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła obsługiwać fotoradary i nakładać mandaty za wykroczenia ujawnione za ich pomocą. Umożliwiająca to nowelizacja przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Jednak nie wiadomo, co ma się stać ze sprawami dotyczącymi wykroczeń ujawnionych za pomocą tych urządzeń, które nie zostaną zakończone przed wejściem w życie zmian.
Sejm zapomniał o uchwaleniu przepisów przejściowych. Senackie komisje przygotowały nawet dwie poprawki w tym zakresie. Jedna z nich zakładała, że postępowania wszczęte, a niezakończone przez 1 stycznia 2016 r. zostaną umorzone – czyli sprawcy wykroczeń unikną kary. Druga poprawka zakładała natomiast, że postępowania wszczęte przed dniem wejścia w życie nowelizacji będą prowadzone na dotychczasowych zasadach – wówczas sprawcy nie uniknęliby mandatu.
Jednak Senat przegłosował nowelizację bez jakichkolwiek przepisów przejściowych. Nie wiadomo więc, czy wszystkie postępowania niezakończone przed 1 stycznia 2016 r. zostaną umorzone, czy będą nadal prowadzone zarówno przez straże miejskie, jak i sądy.
Co dalej z fotoradarami
Nie można wykluczyć, że sprawa, która trafi do sądu jeszcze przed początkiem 2016 roku i tak zostanie umorzona przez sąd, jeżeli nie uda mu się jej zakończyć przed tą datą. Może się tak stać, ponieważ po 1 stycznia straże miejskie stracą uprawnienia oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia ujawnione za pomocą fotoradarów.
Rozwiązaniem mogłoby być przekazanie niezakończonych spraw policji, która mogłaby kierować do sądu wnioski o ukaranie. Jednak nowelizacja nie zawiera żadnych przepisów, które by na to pozwalały. W zmienionej ustawie nie przewidziano również przepisów przejściowych dotyczących sposobu postępowania z fotoradarami stacjonarnymi, którymi dysponują strażnicy.
Urządzenia te miał przejąć GITD. Jednak fotoradary straży miejskiej pracują w innym systemie niż te, którymi dysponuje ITD. Na ich przystosowanie nie ma na razie pieniędzy. Brak też środków na zastąpienie fotoradarów straży miejskich przez nowe urządzenia inspekcji.
ustawa o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych – podpisana przez Prezydenta 28 sierpnia 2015 r.
Zobacz także:
Tagi: fotoradary
