Głównym celem wprowadzanych zmian jest uporządkowanie dokumentów uprawniających do pracy na stanowisku kierowcy pojazdu ciężarowego lub autobusu. Wydawanie karty kwalifikacji kierowcy jest z jednej strony transpozycją do polskiego ustawodawstwa dyrektywy 2018/645, z drugiej zaś strony doprowadza do tego, że ten sam organ, czyli starosta wydaje dokumenty komunikacyjne dla kierowców. O nabycie karty kwalifikacji kierowcy można ubiegać się w każdym starostwie bez konieczności występowania do GITD, a o jej wydanie wnioskuje kierowca.
Profil i karta kwalifikacji kierowcy – zmiany od 6 kwietnia 2022 r.
Od 6 kwietnia 2022 r. obowiązują przepisy wprowadzające nowe zasady wydawania zawodowych praw jazdy - w oparciu o profil kierowcy oraz nowy dokument jakim jest karta kwalifikacji kierowcy. Za wydanie karty kierowca zapłaci 150 złotych. A profil? To nowy system komputerowy, którego zadaniem jest elektronizacja wydawania dokumentów.
Karta kwalifikacji kierowcy
Według nowych przepisów kierowca zawodowy obowiązany jest posiadać prawo jazdy z wpisem kodu 95 albo uzyskać nowy dokument w postaci karty kwalifikacji kierowcy, jeżeli nie ma możliwości wydania dla niego polskiego prawa jazdy. Oznacza to, że kwalifikacje kierowcy potwierdzają te dwa dokumenty z aktualnym wpisem kodu 95.
Natomiast dokumentem potwierdzającym uzyskanie odpowiedniej kwalifikacji lub ukończenia szkolenia okresowego z aktualnym wpisem kodu 95 wydanym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest wydane w innym kraju UE prawo jazdy, karta kwalifikacji kierowcy lub świadectwo kierowcy.
Świadectwo kierowcy w dalszym ciągu pozostaje w obiegu prawnym, natomiast dla polskich firm jego rola będzie ograniczać się do potwierdzenia legalności zatrudnienia kierowców z państw trzecich. Natomiast nie potwierdza już wymaganych badań i szkoleń kierowcy.
Ważne: Kartę kwalifikacji kierowcy wydaje, podobnie jak prawo jazdy z wpisem kodu 95, odpowiedni starosta. Następuje to na wniosek kierowcy na podstawie kopii świadectwa kwalifikacji zawodowej wydanego w Polsce oraz orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań odpowiednio zdrowotnych i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.
Karta kwalifikacji kierowcy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Osoby posiadające taką kartę potwierdzają posiadane kwalifikacje zarówno w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, jak również w państwach trzecich.
Ważne: Zgodnie z kodeksem drogowym kierujący pojazdem obowiązany jest mieć przy sobie i okazywać kartę kwalifikacji kierowcy na żądanie uprawnionego organu. Policję i ITD uprawniona została do zatrzymania karty kwalifikacji kierowcy za pokwitowaniem w razie jej unieważnienia.
Profil kierowcy zawodowego
Kolejną nowością obowiązującą od 6 kwietnia 2022 r. jest profil kierowcy zawodowego. To nowy system komputerowy, którego zadaniem jest z jednej strony elektronizacja wydawania dokumentów, zaś z drugiej strony wykluczenie nieprawidłowości podczas procesu szkolenia kierowcy.
System obsługiwany jest przez wydziały komunikacji. Zawiera dane identyfikujące i opisujące osobę ubiegającą się o:
- wpis w prawie jazdy kodu 95,
- wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej i karty kwalifikacji kierowcy,
- wykonanie badań lekarskich i psychologicznych.
Jest on utworzony, udostępniany, aktualizowany i archiwizowany w systemie teleinformatycznym i wykorzystywany przez organy uprawnione do wydawania uprawnień komunikacyjnych np. prawa jazdy.
Profil kierowcy zawodowego zakładany jest przez starostę na wniosek zainteresowanej osoby. Starosta wprowadza do niego informacje w zakresie przedłożonego odpowiedniego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. Następnie na wniosek kierowcy profil zostaje udostępniony wybranemu przez tę osobę ośrodkowi szkolenia, prowadzącemu kurs kwalifikacyjny lub szkolenie okresowe, w celu jego wypełnienia, czyli wpisania danych dotyczących przeprowadzonego kursu i szkolenia.
W przypadku osoby, która uczestniczyła w kursie kwalifikacyjnym, profil jest udostępniony wybranemu przez tę osobę wojewódzkiemu ośrodkowi ruchu drogowego, który przeprowadzi test kwalifikacyjny i odpowiednio zaktualizuje profil, tj. uzupełni go o wymagane dane po przeprowadzeniu przedmiotowego testu.
Po zakończeniu szkolenia okresowego w przypadku osób, które w nim uczestniczyły, lub po uzyskaniu pozytywnego wyniku z testu kwalifikacyjnego w przypadku osób, które uczestniczyły w kursie kwalifikacyjnym, profil kierowcy zawodowego wraz z wpisanymi w nim danymi zostanie wykorzystany do wydania przez starostę odpowiedniego dokumentu z kodem 95.
Zobacz także:
Zobacz video: Część 4 - zmiany w szkoleniach kierowców
- ustawa z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 poz. 1997)
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 kwietnia 2022 r. w sprawie wydawania karty kwalifikacji kierowcy (Dz. U. z 2022r. poz. 742)
specjalista z zakresu transportu drogowego
