Na tachografie kierowca – w zależności od rodzaju aktywności – może zaznaczyć:
Zaznaczenie na wykresówce innej pracy
Kierowca za pomocą tachografu może zaznaczyć inną aktywność, ustawiając odpowiedni rodzaj czynności. Jeżeli w tym czasie ktoś inny prowadzi pojazd, kierowca może to zrobić odręcznie, po wyjęciu wykresówki, na jej odwrocie.
-
okresy innej pracy,
-
okresy dyspozycyjności, czyli czas oczekiwania, tzn. okres, w którym kierowcy pozostają na stanowisku pracy tylko w celu odebrania informacji i rozpoczęcia bądź wznowienia jazdy lub wykonywania innej pracy, czas spędzony obok kierowcy prowadzącego pojazd, czas spędzony w kuszetce, gdy pojazd jest w ruchu,
-
przerwy w pracy i okresy dziennego odpoczynku.
Jeżeli w wyniku oddalenia się od pojazdu, kierowca nie jest w stanie używać tachografu analogowego, to okresy odpoczynku, dyspozycji i innej pracy powinien nanieść na wykresówkę ręcznie, automatycznie lub w inny sposób, czytelnie i bez zabrudzenia.
Jeśli kierowca dokonuje wpisów odręcznych, powinien na odwrocie wykresówki wybrać odpowiednią rubrykę – większość wykresówek posiada na odwrocie wymienione symbole. W okresie wykonywania innych czynności niż prowadzenie pojazdu, powinien zaznaczyć je na odwrocie wykresówki.
art. 15 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz.Urz. WE nr L 370 z 31 grudnia 1985 r. ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: tachograf, wykroczenia drogowe
