Przygotowywanie wielu zaświadczeń jest bardzo czasochłonne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest inny sposób dokumentowania poszczególnych czynności oraz czy wolno wystawić jedno zaświadczenie na cały tydzień?
W jaki sposób prawidłowo dokumentować czynności kierowcy
W przypadku zatrudnienia kierowcy, który również pracuje lub prowadzi pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia 561 WE pojawiają się liczne wątpliwości, jak dokumentować jego czynności.
Prawidłowy jest sposób dokumentowania przedstawiony w poniższych przykładach. Na tyle prawidłowy, że nie ma lepszej metody dokumentowania „czasu wyłączonego” kierowcy. Każda inna metoda jest uproszczeniem i do pewnego stopnia jej powodzenie będzie zależało od podejścia kontrolującego. Niemniej, jeżeli transport będzie wykonywany na terenie kraju, wówczas można zastosować metodę uproszczoną, ale tylko w przypadku wykonywania pracy wyłączonej w kolejnych, następujących po sobie, dniach.
Sprawa jest na tyle problematyczna, że przedsiębiorca może w tej kwestii otrzymywać różne wytyczne od różnych osób, w tym od inspektorów. Każda taka interpretacja stanowić będzie indywidualne podejście osoby informującej. Każde może mieć dobre i złe strony.
Wieloletnia analiza metodologii kontroli rodzimych służb pozwoliła przyjąć pewien akceptowalny schemat postępowania. Niestety, nie ma dobrej wiadomości, jeżeli chodzi o jazdę „na przemian”, czyli wyłączenie co drugi dzień. W takim przypadku powinno się wystawiać kompletne zaświadczenia za każdą aktywność.
Kierowca jeździ od poniedziałku do piątku samochodem powyżej 3,5 tony, wszystkie dane z tygodnia ma zapisane na wykresówce lub na karcie. Na odpoczynek tygodniowy wypisywane jest zaświadczenie. Dla ułatwienia wprowadzono uproszczenie polegające na tym, że zaświadczenie jest wypisywane na pełne doby, tzn. w zależności czy odpoczynek trwa co najmniej 24 lub co najmniej 48 godzin. W tym przypadku kierowca w piątek wykonuje wydruk z tachografu i ręcznie nanosi na wydruku odpoczynek od godziny zakończenia pracy do godziny 24:00. Od następnego dnia, tj. od soboty w godzinach 00:00 do 24:00 w niedzielę ma wypisane zaświadczenie. Następnie w poniedziałek loguje kartę, robi wydruk i oznacza na wydruku z odpoczynek od godziny 0:00 do godziny rozpoczęcia jazdy.
Wypełnianie zaświadczenia na pełne doby to metoda jak najbardziej prawidłowa, wręcz eliminująca ewentualne rozbieżności z tytułu nieprawidłowo wpisanych lub nakładających się godzin. Kluczem do sukcesu jest spełnienie przez kierowcę warunku uzupełnienia brakujących okresów na odwrocie wykresówek, w tym przypadku zawsze od 00:00 do 24:00.
Zobacz także:
Tagi: dokumenty kierowcy
