W przypadku podróży zagranicznych nie ma znaczenia godzina, w której kierowca odbiera odpoczynek. Ważne jest, aby trwał minimum dziewięć godzin. Ponadto w ciągu jednej doby kierowcy należy się ryczałt za jeden nocleg.
Ryczałt za nocleg w kabinie podczas trasy krajowej i zagranicznej
W Polsce przysługuje kierowcy 25% ryczałtu za nocleg w kabinie w porze nocnej, jeżeli trwa co najmniej sześć godzin pomiędzy 21.00 a 7.00. Jeżeli kierowca odpoczywa w innych porach, wówczas ryczałt się nie należy.
W myśl obowiązujących przepisów za nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia. Jeżeli kierowca nie przedłoży rachunku za nocleg, wówczas przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit. Warto przy tym pamiętać, że tych zasad nie stosuje się, jeżeli pracodawca lub strona zagraniczna zapewniają pracownikowi bezpłatny nocleg.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Zobacz także:
Tagi: dyżur pracowniczy, ryczałt
