Oznacza to, że jeżeli kierowca, np. będąc w trasie rejestruje wszystkie aktywności poza jazdą ręcznie na wykresówce, nie musi posiadać żadnych dodatkowych dokumentów, w tym przede wszystkim zwolniony jest z obowiązku posiadania i okazywania służbom kontrolnym zaświadczenia o działalności za te okresy.
Prawidłowe oznaczenia na wykresówce a dokumentowane wpisów
Od 2 marca 2015 r. obowiązują niektóre przepisy rozporządzenia WE 165/2014. Stanowią one między innymi, że kierowca, który w wyniku oddalenia się od pojazdu nie jest w stanie używać tachografu zainstalowanego w pojeździe i okresy swojej aktywności (praca, dyspozycja, odpoczynek) wprowadza ręcznie na wykresówkę lub w drodze wpisu manualnego na kartę kierowcy, jest zwolniony z obowiązku przedkładania formularzy dodatkowo potwierdzających te czynności.
Jeżeli natomiast kierowca zostaje oddelegowany na dłuższy czas, np. kilka dni, do innej pracy, wówczas rejestrowanie aktywności przy użyciu tachografu przestaje być jego obowiązkiem – nie jest w tych dniach kierowcą. W takich sytuacjach bardziej celowe jest zaświadczenie o działalności. Powinno ono dokumentować każdą aktywność oddzielnie, jednak należy pamiętać, jaki jest cel jego wystawiania – ma ono uzasadniać podczas kontroli drogowej fakt nieposiadania przez kierowcę zapisów tachografu.
Z tego punktu widzenia, jeżeli kierowca przez dłuższy okres nie prowadził, lecz pracował w innym charakterze, przewoźnik może wystawić mu zaświadczenie o działalności, które nie będzie uwzględniało wolnych godzin jak przerwy w pracy czy dzienne okresy odpoczynku. Odpoczynki pomiędzy dniówkami i przerwy będą wynikać z ewidencji czasu pracy.
Kierowca autobusu zatrudniony w podstawowym systemie pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 7:00–15:00. Po odebraniu odpoczynku tygodniowego do godz. 7.00 w pon. otrzymuje od pracodawcy stosowne zaświadczenie. W poniedziałek prowadził autobus, we wtorek, środę i czwartek wykonywał inne prace. W piątek ponownie prowadził autobus.
W takim przypadku wystawianie osobnych zaświadczeń o każdej kolejnej aktywności prowadziłoby do absurdu – za każdy dzień należałoby wystawić pracownikowi zaświadczenie o innej pracy oraz odrębne o odpoczynku. Przepisy nie wymagają, aby w ten sposób dokumentować czas pracy osób, które nie pracują w charakterze kierowców w przewozach drogowych. Można więc uprościć sprawę i np. wystawić trzy zaświadczenia – o odpoczynku, innych pracach przez kilka dni, a następnie o odpoczynku przed okresem jazdy. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne – kierowca zamiast posiadania zaświadczenia o działalności może przed rozpoczęciem jazdy dokonać wpisów odręcznych do tachografu, dokładnie określając okresy innej pracy i odpoczynku.
Dokonanie wpisu manualnego i oznaczenie całego okresu jako odpoczynek i inne prace nie będzie prawidłowe, gdyż poświadczałoby nieprawdę – kierowca nie miał przecież dni wolnych, lecz pracował. A to ma znaczenie między innymi dla ustalania odpoczynków tygodniowych.
- rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EWG) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz.U. WE nr L 60 z 28.02.2014 r.),
- art. 31 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.).
Tagi: tachograf, dokumenty kierowcy
