Jeżeli kierowca przez dłuższy czas nie prowadził, tylko pracował w innym charakterze, można wystawić mu zaświadczenie, które nie będzie uwzględniało wolnych dni. Generalnie zasada jest taka, że przedsiębiorca ma obowiązek wystawić kierowcy zaświadczenie o działalności, gdy kierowca:
Nie wystawiaj zaświadczeń o działalności na wolne dni
Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu powinno dokumentować każdą aktywność kierowcy oddzielnie. Jednak od tej zasady jest wyjątek – dotyczy on kierowcy, który wykonywał tzw. inną pracę.
-
przebywał na zwolnieniu lekarskim,
-
był na urlopie wypoczynkowym,
-
miał czas wolny od pracy,
-
prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR,
-
wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu lub pozostawał w gotowości.
Powinno się wystawiać zaświadczenia o okresach wolnych lub innej pracy zawsze, gdy kierowca systematycznie prowadzi pojazd i w okresie wolnym nie rejestruje swojej pracy na wykresówkach lub karcie kierowcy. Każdy okres innej pracy oraz odpoczynku dobowego lub weekendowego powinien zostać udokumentowany przez przewoźnika oddzielnym zaświadczeniem o działalności.
Jednak jeśli chodzi o kierowcę, który przez długi czas nie prowadzi pojazdu, lecz np. pracuje w warsztacie, stosowanie się do tej zasady prowadziłoby do absurdu. Za każdy dzień trzeba by mu było wystawić dwa zaświadczenia: o innej pracy oraz o odpoczynku. Wystawianie pracownikowi dokumentów w ten sposób doprowadziłoby do tego, że po trzech tygodniach pracy miałby on przy sobie co najmniej 33 zaświadczenia (na każdy z dni roboczych po dwa – o innej pracy i o odpoczynku dziennym oraz za 3 weekendy). Można więc sobie uprościć sprawę.
Jesteś ciekawy, jakie inne porady na temat czasu pracy kierowców mają dla Ciebie nasi eksperci? Zajrzyj do magazynu „Kierowca w firmie” – pierwszy numer możesz zamówić zupełnie za darmo, żeby sprawdzić, czy Ci się podoba!
-
art. 31 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2012 r. poz. 1155),
-
załącznik numer 2 do ustawy z 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1265).
Zobacz także:
