Ogólne przepisy prawa pracy określają, przy spełnieniu jakich elementów związanych z wykonywaną pracą z pracownikiem powinna być zawarta umowa o pracę. Polskie prawodawstwo dopuszcza zatrudnianie osób w ramach umów cywilnoprawnych, w tym umowy zlecenia, na podstawie której można także zatrudnić kierowcę. Znowelizowana ustawa o czasie pracy kierowców (dalej: ucpk) zawiera nowy rozdział dotyczący czasu pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy, skierowany zatem jest również do kierowców świadczących usługi na podstawie umowy zlecenia.
Kierowca zatrudniony na zlecenie musi przestrzegać przerw
Sprawdź, jakie normy czasu pracy kierowców obowiązują osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia. Jak często i jak długie przerwy muszą robić?
W stosunku do kierowców niepozostających w zatrudnieniu stosujemy przepisy dotyczące przerw. Po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze:
-
nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza dziewięciu godzin oraz
-
nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba pracy wynosi dziewięć godzin.
Przerwę można dzielić na krótsze okresy. Trzeba jednak pamiętać, że okresy te muszą trwa
co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie. Przerwa nie przysługuje, jeśli kierowca wykorzystał przerwy w prowadzeniu pojazdu przeznaczone na odpoczynek, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 i umowy AETR.
-
Art. 6 ust. 1, art. 25, art. 26c ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.).
-
Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 382/85 (Dz.Urz. UE l.102 z 11 kwietnia 2006 r.).
Zobacz także:
Tagi: czas pracy kierowcy
