Przepisy mówią ogólnie, że zastrzeżenia można wnieść do ustaleń zawartych w protokole. Warto zauważyć, że protokół zawiera ustalenia z kontroli w różnych jego częściach. Mimo że większa część ustaleń w protokole znajduje się w części protokołu zatytułowanej „W czasie kontroli stwierdzono co następuje” należy stwierdzić, że liczne dodatkowe ustalenia zawarte są we wcześniejszych częściach protokołu. Oznacza to, że przewoźnik ma prawo wnieść zastrzeżenia do każdej części protokołu, w której są zawarte ustalenia mające istotne znaczenie dla możliwych skutków kontroli.
Jak wnieść zastrzeżenia do protokołu z kontroli PIP
Dokumentacja pokontrolna PIP jest podstawą dla wydanych w następstwie kontroli środków prawnych. Dlatego koniecznie powinieneś się z nią dobrze zapoznać, a jeżeli jest to uzasadnione – wnieść do niej zastrzeżenia.
Kluczowe jest umotywowanie
Aby zastrzeżenia do protokołu kontroli odniosły zamierzony skutek, muszą być należycie umotywowane. Zastrzeżenia umotywowane to takie, które są właściwie uzasadnione.
Często w praktyce zdarzają się sytuacje, że zastrzeżenia są umotywowane, ale nie odnoszą oczekiwanego skutku w postaci zmiany lub uzupełnienia protokołu. Tak się dzieje, gdy motywem wniesienia zastrzeżeń jest chęć usprawiedliwienia się przed inspektorem w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości.
Jak wnieść zastrzeżenia
Aby zastrzeżenia do protokołu kontroli mogły odnieść skutek, trzeba je wnieść z zachowaniem określonych wymogów formalnych. Należy bowiem przestrzegać określonej formy, w jakiej zastrzeżenia mogą być wniesione oraz terminu. Trzeba je wnieść w formie pisemnej. Przepisy ustawy o PIP nie wskazują, jakie elementy powinno zawierać pismo w sprawie wniesienia zastrzeżeń. Należy w tym zakresie odwołać się do ogólnych zasad obowiązujących przy wnoszeniu pism do urzędów wynikających z procedury administracyjnej. Można zatem przyjąć, że pismo zawierające zastrzeżenia do protokołu powinno zawierać:
-
informację, od kogo pochodzi,
-
oznaczenie adresata,
-
oznaczenie sprawy (wskazanie kontroli, której zastrzeżenia dotyczą),
-
treść zastrzeżeń,
-
podpis wnoszącego zastrzeżenia,
-
załączone pełnomocnictwo (jeżeli zastrzeżenia nie pochodzą bezpośrednio od podmiotu kontrolowanego lub osoby go reprezentującej).
Zastrzeżenia do protokołu trzeba wnieść w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia pracodawcy protokołu. W kwestii obliczania terminów należy odwołać się do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. A zatem, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło (art. 57 § 1 kpa). Uwzględniając więc przepisy, termin 7-dniowy rozpocznie swój bieg nie w dniu przedstawienia protokołu, a w dniu następnym.
Art. 31 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 640).
Zobacz także:
Tagi: kontrola pip
