Jeżeli kierowca wziął dzień wolny przedsiębiorca musi ten fakt udokumentować. Zazwyczaj wystawia się w tym celu zaświadczenie o działalności. Jednak nie jest to jedyna forma poświadczenia nieprowadzenia pojazdu.
Jak udokumentować dzień wolny kierowcy
Podczas kontroli w firmie trzeba okazać dokument potwierdzający fakt nieprowadzenia pojazdu przez kierowcę. Nie musi to być jednak zaświadczenie o działalności. ITD musi uwzględnić każdy akt pisemny jak też zapis na komputerowym nośniku informacji, który potwierdzi, że w danym dniu kierowca nie pracował.
W orzecznictwie prezentowane jest stanowisko, zgodnie z którym dokumentem tym wcale nie musi być zaświadczenie. Taką samą funkcję mogą pełnić wszelkiego rodzaju dokumenty świadczące, iż w danym dniu kierowca nie prowadził pojazdu. Przepisy prawa również nie zobowiązują do szczególnej formy tego dokumentu. Dlatego też organy kontrolne mają obowiązek uwzględnić każdy akt pisemny jak też zapis na komputerowym nośniku informacji, który potwierdzi, że w danym dniu kierowca nie pracował.
Funkcję taką mogą pełnić np. listy obecności, zwolnienia lekarskie, rejestry, ewidencje itd. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia najwłaściwszym będzie archiwizowanie zaświadczeń o działalności kierowcy, ponieważ ten dokument i tak jest wystawiany i wymaga jedynie archiwizacji, natomiast nie wymaga tak jak inne dokumenty dodatkowego ich wytworzenia.
Warto także dodać, iż niezależnie jakie dokumenty firma przedstawi do kontroli każdorazowo ich wiarygodność będzie weryfikowana na podstawie innych ustaleń kontroli np. ciągłości przebiegu pojazdu, czy też dokumentów przewozowych.
art. 25 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o czasie pracy kierowców
Zobacz także:
