W przypadku kontroli drogowej kierowca ma obowiązek okazać zapisy na wykresówkach z dnia bieżącego i 28 dni poprzednich oraz kartę kierowcy. Wsiadając do pojazdu z tachografem cyfrowym, powinien zatem posiadać ze sobą wykresówki lub ich kopie.
Gdy kierowca używa tachografu analogowego i cyfrowego
Kierowcy, którzy wykonują przewozy dla różnych firm i korzystają z różnych tachografów – analogowych i cyfrowych – często mają problemy z dokumentowaniem aktywności. Podobnie jest, jeśli kierowca zmienia pracodawcę i przy tym zmienia się rodzaj tachografu. Trzeba pamiętać, że nie dokonuje się wpisów manualnych za czas pracy podczas kierowania pojazdem z tachografem analogowym, ponieważ jest wymagane, aby kierowca okazał w trakcie kontroli oryginały wykresówek lub kopie (awers i rewers). Wpisem ręcznym na wykresówce lub na karcie kierowcy, ewentualnie zaświadczeniem, należy uzupełnić to, czego nie dokumentują wykresówki.
Kopie wykresówek są wskazane z uwagi na fakt, że wykresówki są własnością przedsiębiorcy, a nie kierowcy, i przedsiębiorca może zarządzić, iż kierowcy mają zostawiać w firmie wykresówki, jeśli akurat nie jeżdżą. Natomiast kierowca ma zawsze prawo zażądać wydania kopii swoich wykresówek. W przypadku kontroli ważne będzie wykazanie, że aktywności zapisane na kopiach wykresówek były dokonane na rzecz innego przedsiębiorcy niż obecny przewóz pojazdem z tachografem cyfrowym (i dlatego okazano kopie, a nie oryginały).
Zatem do udokumentowania aktywności kierowcy pozostaną tylko okresy, których zapisy na wykresówkach nie obejmują, czyli np. odpoczynki dzienne i tygodniowe. Do ich udokumentowania mogą również posłużyć zaświadczenia wystawione przez poprzedniego pracodawcę kierowcy. Ponadto obecny pracodawca, po odebraniu od kierowcy stosownych oświadczeń o okresach wolnych, również może wystawić zaświadczenia za okresy wolne u poprzedniego pracodawcy – żaden przepis nie stoi tu na przeszkodzie. Nowy pracodawca ma obowiązek zapoznać się z aktywnościami z ostatnich 28 dni pracy kierowcy u innego przedsiębiorcy, zanim dopuści go do wykonywania przewozu. Ma także obowiązek wyposażenia go w stosowne dokumenty z takiego okresu. Zatem ewentualne wpisy manualne na karcie kierowcy zazwyczaj będą się sprowadzać do okresu bezpośrednio przed rozpoczęciem jazdy z tachografem cyfrowym.
Możliwości manualnego wpisywania aktywności kierowcy na karcie są różne w różnych modelach tachografów i różnych wersjach ich oprogramowania. Należy pod tym kątem zapoznać się z instrukcją, co pomoże zorientować się w możliwościach dokonywania takich wpisów, jakie daje konkretny model tachografu. Jeśli nie wszystko, co konieczne, będzie można wpisać manualnie poprzez tachograf – należy to uzupełnić przez wystawienie kierowcy zaświadczenia o działalności.
- Art. 87 ustawy o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.).
- Art. 31 ustawy o czasie pracy kierowcy (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.).
- Art. 34 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym (...) (Dz.U. L 60 z 28.02.2014, s.1).
- Decyzja Komisji 2007/23/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (notyfikowana jako dokument nr C(2007) 1470; (Dz.U. L 99 z 14.4.2007, str. 14–15 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: tachograf, czas pracy kierowcy

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~PrzPrz
data: 2020-11-09 11:10:26Natomiast dopiero po upływie okresu 28 dni (w przyszłości będzie to 56 dni) - przedsiębiorstwa transportowe przechowują wykresówki "w porządku chronologicznym oraz w czytelnej formie, przez co najmniej rok po ich użyciu oraz wydają ich kopie zainteresowanym kierowcom na ich wniosek". Dopiero w tym przepisie (art. 33 ust. 2 R(UE)165/2014) jest mowa o KOPIACH - które bynajmniej nie są jednak przewidziane do przedstawiania przez kierowcę podczas kontroli drogowej, lecz wydawane są w celu np. ustalenia faktycznie należnego kierowcy wynagrodzenia za pracę...
~PrzPrz
data: 2020-11-09 11:06:54W związku z powyższym - daną wykresówkę kierowca może zwrócić do firmy NIE WCZEŚNIEJ niż po 28 dniach od jej użycia! Nawet wówczas, gdy np. doszło do zakończenia stosunku pracy z danym pracodawcą bądź umowy cywilnoprawnej z danym przewoźnikiem... To nie ma żadnego znaczenia. Kierowca musi mieć możliwość udowodnienia całego okresu 28 dni bez względu na ilość podmiotów, z którymi współpracuje. Z tego obowiązku nie byłby zwolniony nawet wówczas, gdyby CODZIENNIE jeździł dla kogoś innego.
~PrzPrz
data: 2020-11-09 11:05:25BZDURA!!! W myśl art. 36 ust. 1-2 R(UE)165/2014, do którego to przepisu KIEROWCA ma OBOWIĄZEK się stosować, "(...) musi być on w stanie okazać, na każde żądanie upoważnionego funkcjonariusza służb kontrolnych: (i) WYKRESÓWKI z bieżącego dnia oraz WYKRESÓWKI używane przez kierowcę w ciągu poprzednich 28 dni". Kierowca ma obowiązek okazać do kontroli WYKRESÓWKI (oryginalne), a NIE jakieś ich "KOPIE"! Wykresówka jest dokumentem, zaś podczas kontroli drogowej badana jest również okoliczność, czy nie doszło do sfałszowania zapisów. Już z tego względu - kserokopia nie jest wiarygodna...