Aktualnie wiele urzędów odmawia potwierdzania tożsamości z użyciem dokumentu zamieszczonego w aplikacji mObywatel. Natomiast sami obywatele, głównie ze względu na wygodę, chcieliby potwierdzić swoje uprawnienia i tożsamość właśnie w taki sposób. Nowe przepisy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.
Większa moc mObywatela
Pojawił się projekt przepisów ustawy dotyczący aplikacji mObywatel. Więcej spraw uda się załatwić z wykorzystaniem aplikacji i swojego telefonu. Sam dokument elektroniczny ma zyskać wartość dokumentu standardowego.
Zobacz także: mObywatel także dla mEmerytów
Elektroniczny dowód osobisty
Zakładają one, że wykorzystywanie dokumentów elektronicznych obsługiwanych w aplikacji mObywatel będzie równie powszechne jak wykorzystywanie dokumentów tradycyjnych, a aplikacja będzie odpowiednikiem dowodu osobistego, powszechnie uznawanym, także przez jednostki administracji publicznej. Dokumenty udostępnione w aplikacji spełniają warunki, którym sprostać musi dokument. Są odrębną całością znaczeniową, uporządkowaną w określonej strukturze, zapisaną na urządzeniu mobilnym.
W niektórych sprawach niezbędne jest potwierdzenia tożsamości także poprzez wskazanie numeru dokumentu. Nowa regulacja pozwoli na wykorzystanie numeru i serii widocznego w elektronicznej wersji dokumentu dostępnego w aplikacji. Związane jest to z poszerzeniem zakresu danych, które dostępne będą w aplikacji.
Ważne: Aplikacja mObywatel będzie mogła być stosowana do uwierzytelnienia profilu zaufanego.
Przepisy przewidują, że w aplikacji pojawią się również dane o organie wydającym dowód osobisty, o dacie ważności dokumentu i dacie jego wydania, serii i numerze dowodu osobistego, dane rodziców, obywatelstwo i adres zameldowania.
Zobacz także: Wystartowała aplikacja do e-Faktur
Płatności przez aplikację
Łatwiej będzie również wykonać płatności w urzędach, z zastosowaniem form elektronicznych. Aby dokonać płatności będzie można wykorzystać właśnie aplikację mObywatel. Nie są jeszcze przygotowane warunki techniczne dla tych płatności.
Łatwiejsze udostępnianie usług
Jednostki samorządu terytorialnego i szkoły, które chciałyby dodać swoją usługę do mObywatela mają być zwolnione z długiego procesu udostępniania tego rozwiązania. Projekt przewiduje jego skrócenie w przypadku sięgania do standardowych usług. W efekcie korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów będzie upowszechnione.
Projekt ustawy o aplikacji mObywatel wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov
