Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej nie wskazuje wprost, do jakiego paragrafu należy zakwalifikować wydatek związany z zapłatą zwrotu kosztów postępowania sądowego. Dla udzielenia właściwej odpowiedzi istotne są objaśnienia zawarte w rozporządzeniu z 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych:
Zwrot kosztów postępowania sądowego jednostka zaklasyfikuje w § 461
Jednostka budżetowa wydatek dotyczący zwrotu kosztów postępowania sądowego zaklasyfikuje i ujmie w § 461 „Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego”.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów Ministra z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych w § 461 - " Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego” przyjmuje się klasyfikowanie między innymi wpłat z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Prawidłowe zaklasyfikowanie wydatku oraz ujecie na odpowiednim koncie księgowym w jednostce budżetowej polega na przeprowadzeniu szczegółowej analizy charakteru tego wydatku.
Zgodnie art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości, przez pozostałe koszty i przychody operacyjnych rozumie się koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, m. in.: koszty związane z:
-
działalnością socjalną;
-
odpisaniem należności przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem należności o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów;
-
utworzeniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi;
-
odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty finansowe;
-
odszkodowaniami i karami;
-
przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych.
Koszty związane z postępowaniem sądowym nie są związane bezpośrednio z działalnością jednostki, dlatego zaliczenia się je do pozostałych kosztów operacyjnych, a zwroty tych kosztów do pozostałych przychodów operacyjnych.
Na koncie 761 „Pozostałe koszty operacyjne” zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad oraz planów kont dla jednostek budżetowych ewidencjonuje się koszty niezwiązane bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki. W szczególności na stronie Wn konta 761 ujmuje się koszty postępowania spornego i egzekucyjnego. Zobowiązanie jednostki budżetowej z tytułu kosztów sądowych w opisanej sytuacji, należy uznać za pozostałe rozrachunki i ująć zgodnie z treścią ekonomiczna na koncie 240 „Pozostałe rozrachunki. Potwierdzeniem tego jest również opis konta 225, z którego wynika, że służy ono do ewidencji krajowych i zagranicznych należności i roszczeń oraz zobowiązań nieobjętych ewidencją na kontach 201–234.
- ustawa z 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1025 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz.289),
- rozporządzenie Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: ewidencja księgowa
