Jednostki budżetowe mają obowiązek ewidencjonować należności i zobowiązania na kontach zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia”. W przykładach podaje się konto 201 mające służyć ewidencji należności z tytułu świadczenia usług w zakresie żywienia w stołówkach. Przy ogromnej liczbie (np. 300, 500) kontrahentów niemożliwe staje się ewidencjonowanie należności w ten sposób. Tworzy się wtedy odrębną ewidencję prowadzoną przez osobę do tego wyznaczoną. W takiej sytuacji wiele jednostek budżetowych przychody ewidencjonuje poprzez bezpośrednie księgowanie wpłaty do kasy 101 „Kasa” /7* - „Przychody”, a wpłaty na rachunkach bankowych 13* „Rachunek jednostki” / 7* - „Przychody”. Proponuję takie księgowanie należności opisać w swojej polityce rachunkowości, jednakże nie potrafię zagwarantować, że nie narażą się Państwo na zarzuty naruszeń. Wszystko tak naprawdę zależy od interpretacji organu kontrolującego.
Zbiorowe żywienie - ewidencja w jednostkach budżetowych
Ewidencja należności, w tym zaległości przez jednostki budżetowe, które prowadzą żywienie w ramach swojego budżetu lub rachunku wydzielonego w przypadku jednostek oświatowych - poznaj szczegóły.
Jednak bez względu na sposób ewidencji jednostki mają obowiązek ewidencjonować, a przede wszystkim ściągać należności stanowiące dochód jednostki samorządu terytorialnego lub budżetu państwa. Niedochodzenie należności stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Ponadto od należności niepłaconych w terminie jednostka zobowiązana jest naliczać odsetki nie później niż na koniec każdego kwartału roku budżetowego zgodnie z art. 40 ust 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych.
Należności, w tym również i zaległości, wykazuje się w sprawozdaniu RB-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki wraz z odsetkami. W sprawozdaniu RB-N – o stanie należności oraz wybranych aktywach finansowych. Należności te wykazuje się bez naliczonych odsetek od nieterminowych płatności zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych w układzie przedmiotowym i podmiotowym.
- Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2077 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2017 r. poz. 2454).
- Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz.1311 ze zm.).
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2198 ze zm.).
- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz U. z 2017 r. poz. 1211 ze zm.).
- Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz.1579 ze zm.)
