Z kolei państwowe jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdania Rb-70 bez uwzględnienia osób zatrudnionych do wykonywania prac interwencyjnych i robót publicznych. Zatrudnienie i wynagrodzenia dla zadania tego wykazujemy na oddzielnym formularzu z dokładnym określeniem w tytule formy organizacyjnoprawnej i rodzaju zadania, wyłącznie w zakresie wykonania.
Zasady wypełniania sprawozdania Rb-70
Kierownicy jednostek budżetowych i uczelni publicznych sporządzają sprawozdanie jednostkowe Rb-70, na oddzielnych formularzach dla każdego z występujących rodzajów zadań i form organizacyjnoprawnych w szczegółowości: dział, rozdział, status zatrudnienia.
Jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdania Rb-70, bez uwzględnienia osób zatrudnionych do wykonywania prac interwencyjnych i robót publicznych, zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 24 czerwca 2014 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.
W kolumnach 1,2,3,6 i 7 „Klasyfikacja budżetowa” wykazujemy obowiązujące w okresie sprawozdawczym podziałki kalifikacji budżetowej.
W kolumnie 4 „forma organizacyjnoprawna” wykazujemy odpowiednie symbole do oznaczenia form organizacyjnoprawnych:
- 020 − jednostki budżetowe,
- 050 − uczelnie publiczne.
W kolumnie 5 „rodzaj zadania” wykazuje się odpowiednie symbole przyjęte do oznaczenia rodzaju zadania:
- A − podstawowa działalność jednostki organizacyjnej (nie obejmuje zadania wymienionego jako B),
- B − osoby zatrudnione do prac interwencyjnych i robót publicznych.
W kolumnie 8 „status zatrudnienia” podajemy symbole dla statusu zatrudnienia.
Symbole dla statusu zatrudnienia wykazywane w sprawozdaniu:
- 01 − osoby nieobjęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń,
- 02 − osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe,
- 03 − członkowie korpusu służby cywilnej,
- 04 − etatowi członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych,
- 05 − sądowi kuratorzy zawodowi,
- 06 − eksperci, asesorzy i aplikanci eksperccy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej,
- 07 − asesorzy prokuratorscy i asesorzy sądowi,
- 08 − funkcjonariusze Służby Celnej,
- 08a − funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej,
- 09 − sędziowie i prokuratorzy,
- 10 − żołnierze i funkcjonariusze,
- 11 − etatowi członkowie kolegiów regionalnych izb obrachunkowych,
- 12 − pracownicy Rządowego Centrum Legislacji niezaliczeni do grup pracowniczych wymienionych w lit. a−k,
- 13 − członkowie służby zagranicznej niebędący członkami korpusu służby cywilnej,
- 14 − nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach prowadzonych przez organy administracji rządowej,
- 15 − członkowie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych,
- 16 − referendarze sądowi,
- 17 − asystenci sędziów i prokuratorów,
- 18 − specjaliści opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów,
- 19 − aplikanci sądowi i prokuratorscy.
W kolumnie 9 „Plan po zmianach” wykazujemy plan zatrudnienia w ujęciu średniorocznym (dysponenci części budżetowych dane zbiorcze wypełniają z dokładnością do osoby, a dysponenci pozostałych stopni oraz kierownicy uczelni publicznych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku), na które jednostka sprawozdawcza otrzymała wynagrodzenia osobowe, nie wliczając osób zatrudnionych poza granicami kraju. Wykazujmy tu także przyznane zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku, z późniejszym terminem uruchomienia.
Ponadto w kolumnie 9 ujmiemy też jednostki, które w danym roku uległy likwidacji lub przekształceniu, wykazujemy je w planie również w ujęciu średniorocznym. Przykładowo jeżeli jednostka funkcjonowała przez 5 miesięcy i zatrudniała 11 osób, to średniorocznie wykazuje 5 osób (11 osób × 5 miesiące : 12 miesięcy).
Jednostki zaliczone do działu 751 − urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa − podają zatrudnienie ustalone we własnym zakresie.
W kolumnie 10 „Przeciętne wykonanie w okresie sprawozdawczym” wykazujemy przeciętną liczbę zatrudnionych, w przeliczeniu na pełnozatrudnionych (dysponenci części budżetowych dane zbiorcze wypełniają z dokładnością do osoby, a dysponenci pozostałych stopni oraz kierownicy uczelni publicznych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku) w okresie sprawozdawczym.
Sposób ustalenia przeciętnej liczby zatrudnionych określa § 20 ust. 9 lit. a–d załącznika nr 37 do rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej. Dane przygotowujemy za okres sprawozdawczy, czyli narastająco kwartalnie oraz w ujęciu rocznym.
Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 29 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 699).
Zobacz także:
Tagi: sprawozdanie finansowe
