Gminy wypłacające świadczenie wychowawcze zostały zobowiązane do sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z jego realizacji oraz przekazywania ich właściwemu miejscowo wojewodzie za pomocą systemu teleinformatycznego stosowanego w urzędach administracji publicznej. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego gmina sporządza sprawozdania rzeczowo-finansowe:
Nowe sprawozdania w zakresie świadczenia wychowawczego
W związku z nowo obowiązującymi regulacjami ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci na gminy i wojewodów zostały nałożone nowe obowiązki sprawozdawcze w zakresie świadczenia wychowawczego. Począwszy od maja 2016 roku, organy te sporządzają i przekazują sprawozdania rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.
- za okres od kwietnia 2016 do września 2017 roku co miesiąc – do 7. dnia następnego miesiąca (wzór sprawozdania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia),
- od października 2017 roku co kwartał – po upływie każdego kwartału, do 15. dnia następnego miesiąca (wzór sprawozdania określa załącznik nr 1 do rozporządzenia).
Wojewoda przekazuje zbiorcze sprawozdanie zawierające dane ze sprawozdań gmin:
- za okres od kwietnia 2016 do września 2017 roku co miesiąc – do 15. dnia następnego miesiąca (wzór sprawozdania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia),
- od października 2017 roku co kwartał – po upływie każdego kwartału, do ostatniego dnia następnego miesiąca (wzór sprawozdania określa załącznik nr 1 do rozporządzenia).
Ponadto wojewoda przekazuje (za pomocą systemu teleinformatycznego) roczne sprawozdanie rzeczowo-finansowe zawierające informacje o realizacji zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczących świadczenia wychowawczego ministrowi właściwemu do spraw rodziny (wzór sprawozdania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia).
W sprawozdaniach rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego sformułowanie „w tym” oznacza sumę niezupełną, natomiast „z tego” – sumę zupełną.
Dane zawarte w sprawozdaniach dotyczą wydatków na świadczenie wychowawcze i liczby wypłaconych świadczeń, struktury rodzin pobierających świadczenie wychowawcze oraz obsługi realizacji zadania.
- Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195).
- Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.).
- Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 18 lutego 2016 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (Dz.U. z 2016 r. poz. 212).
Zobacz także:
