Jeżeli jednostka kupiła licencję na okres krótszy, nakłady poniesione na jej nabycie należy ująć w ciężar kosztów bieżącego okresu i zaksięgować na koncie 402 „Usługi obce”. Nie ma również wówczas potrzeby wyksięgowywania jakiegokolwiek składnika aktywów z ksiąg rachunkowych.
Licencje roczne zaliczamy do kosztów
Umowy licencyjne (i inne wartości) o okresie ważności nieprzekraczającym 12 miesięcy nie powinny być rozliczane jako wartości niematerialne i prawne. Jednym z ustawowych warunków takiej klasyfikacji jest bowiem przekroczenie rocznego okresu ekonomicznej użyteczności.
W niektórych przypadkach nabyte oprogramowanie nie będzie stanowiło dla jednostki osobnej wartości materialnej lub prawnej, lecz powiększy cenę początkową komputera.
Wynika to z regulacji, zgodnie z którą aby dany składnik można było uznać za środek trwały, musi być kompletny i zdatny do użytku. Kompletność wyraża się m.in. funkcjonalnością środka (elementy danego zestawu komputerowego nie mogą działać jako odrębne urządzenia lecz jedynie jako zestaw komputerowy, do którego są podłączone i zainstalowano w nim niezbędne do działania programy).
W przypadku oprogramowania istotne okaże się więc, czy licencja jest ściśle przypisana do konkretnego zestawu komputerowego, czy też program może być zainstalowany na dowolnym urządzeniu.
W pierwszym przypadku, a więc gdy jednostka po likwidacji danego komputera traci również prawo do używania konkretnego programu, jego cenę należy doliczyć do wartości zestawu. Jeśli natomiast oprogramowanie można dowolnie instalować w wybranym czasie i miejscu, stanowi wówczas samodzielną wartość niematerialną i prawną i podlega odpisom amortyzacyjnym.
Warto dodać, że wartość początkową komputera powiększą tzw. programy systemowe (Windows, Linux itp.). Bez nich dane urządzenie nie będzie bowiem mogło funkcjonować, a więc nie będzie spełniało definicji środka trwałego.
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. 2016 r. poz. 1047 ze zm.).
- Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 760).
Zobacz także:
Tagi: licencja, biuro rachunkowe
