Raport kasowy sporządzany jest codziennie lub za okresy kilkudniowe – zgodnie z postanowieniami kierownika jednostki. Nie może jednak być sporządzany za okresy dłuższe niż miesiąc. Zamknięcie raportu kasowego musi nastąpić w okresie sprawozdawczym, z tego względu nie może on zawierać operacji gotówkowych, które wystąpiły na przełomie dwóch okresów sprawozdawczych (którym w przypadku jednostek oświatowych jest miesiąc).
Jak prowadzić raport kasowy w szkole
Całokształt obrotu kasowego, a więc wszystkie dokonane wypłaty gotówki oraz wszystkie przyjęcia środków do kasy ujmowane są w raporcie kasowym. Stanowi on dokument zbiorczy operacji kasowych dokonanych w określonym czasie, potwierdzonych dokumentami.
Raport kasowy stanowi zbiorczy dowód, służący do ewidencji operacji w księdze głównej jednostki oświatowej. Natomiast dowody źródłowe muszą być w raporcie kasowym:
- ujęte pojedynczo,
- oznaczone numerem raportu kasowego,
- oznaczone liczbą porządkową, pod którą dowód źródłowy został ujęty w raporcie kasowym.
Obroty gotówkowe ujmowane są w raporcie kasowym w dniu rzeczywistego przychodu lub rozchodu gotówki z kasy. Obowiązkiem kasjera jest natomiast kontrola rzeczywistego stanu gotówki znajdującej się w kasie z raportem kasowym. Ponadto, kasjer przez realizacją dokumentów kasowych jest zobowiązany do dokonania ich kontroli pod względem formalno-rachunkowym oraz merytorycznym.
Możliwe jest prowadzenie odrębnych raportów kasowych dla każdego rachunku jednostki, zachowując jednocześnie ciągłość ewidencji kolejnych raportów kasowych. Przy tak zorganizowanym obrocie gotówkowym, w numerze każdego raportu kasowego musi znaleźć się właściwe oznaczenie rachunku, którego gotówka „dotyczy”(przypisanie do rachunku bankowego).
Ustawa o z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1047).
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów w budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 289 ze zm.).
Zobacz także:
