Ujęcie poszczególnych elementów majątku jednostki oświatowej na koncie 020 następuje według ceny zakupu (kwota należna sprzedającemu), powiększonej o koszty związane z zakupem (np. dotyczące uruchomienia programu), naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania.
Ewidencja zakupu licencji w księgach
W samorządowych jednostkach oświatowych na koncie 020 „Wartości niematerialne i prawne” najczęściej ewidencjonuje się nabywane do gospodarczego wykorzystania licencje na programy komputerowe (oprogramowanie użytkowe) oraz autorskie prawa majątkowe i pokrewne.
Księgowaniu na koncie 020 podlegają zarówno wartości, które umarzane są stopniowo (podstawowe), jak też takie, które ze względu na niską wartość początkową mogą być całkowicie umarzane w miesiącu oddania ich do użytkowania.
Warto zwrócić uwagę, że przepisy wymagają, aby ewidencja szczegółowa umożliwiała ustalenie:
1) umorzenia,
2) podziału ze względu na poszczególne tytuły oraz
3) osób odpowiedzialnych za poszczególne wartości.
Z tego m.in. powodu w sytuacji, gdy jednostka nabywa dużą liczbę praw, zamiast stosowania jednego konta 020 warto wprowadzić dodatkowe (np. o symbolu 021), które będzie służyło wyłącznie do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych umarzanych stopniowo (patrz: przykład 1).
Możliwość taka musi jednak zostać wyrażona przez kierownika jednostki oświatowej lub wychowawczej w wewnętrznej polityce rachunkowości.
Przykład
Księgowanie przy użyciu dodatkowego konta
W polityce rachunkowości szkoły wprowadzono możliwość ewidencji wartości niematerialnych i prawnych z wykorzystaniem kont 021 (podstawowe) oraz 022 (pozostałe). W ciągu okresu obrachunkowego wystąpiły następujące operacje gospodarcze:
Zakupiono oprogramowanie komputerowe – faktura od dostawcy
Wn 020 „Wartości niematerialne i prawne” (podstawowe)
Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Zapłacono za program z podstawowego rachunku bankowego
Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki”
Otrzymano nowe oprogramowanie antywirusowe od innej jednostki budżetowej
Wn 021 „Wartości niematerialne i prawne” (pozostałe)
Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”.
koniec
Zakup aktualizacji oprogramowania
Nieco inaczej będzie wyglądała ewidencja, gdy jednostka nie nabędzie nowego programu (np. antywirusowego), lecz jego aktualizację.
Z uwagi na to, że ustawa o rachunkowości nie przewiduje możliwości ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych (pojęcie to odnosi się jedynie do środków trwałych) – ich wartość początkowa nie może ulec zwiększeniu.
Aktualizacja oprogramowania nabytego na czas określony oznacza w praktyce dostosowanie posiadanego programu do zmian zaistniałych w rozwiązaniach technicznych lub prawnych. Jeżeli więc bez aktualizacji program nie będzie pełnił swojej funkcji (nie będzie być mógł w pełni wykorzystywany przez jednostkę), dostęp do nowych aplikacji, funkcji programu czy bazy wirusów należy traktować jako nabycie nowej wersji programu na określony czas.
Wówczas księgowanie będzie wyglądało następująco:
Faktura za aktualizację
Wn 020 „Wartości niematerialne i prawne”
Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Opłacenie faktury
Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki”.
Jeżeli jednak jednostka nabędzie aktualizację oprogramowania komputerowego w sytuacji, gdy ma już licencję na czas nieokreślony, zakup taki nie będzie miał wpływu na stan posiadanych wartości niematerialnych i prawnych. Zwiększy natomiast koszty działalności. Wówczas będzie trzeba użyć zapisów:
Faktura za aktualizację
Wn konto kosztowe zespołu 4
Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Opłacenie faktury
Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”
Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki”.
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. 2016 r. poz. 1047 ze zm.).
- Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 760).
Zobacz także:
Tagi: licencja, biuro rachunkowe
