Można wprowadzić w polityce rachunkowości informację, że „zapisów w zakresie ewidencji pozabilansowej dotyczącej planu finansowego oraz zaangażowania wydatków dokonuje się zbiorczo z częstotliwością miesięczną, w terminie do 5. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni”.
Ewidencja pozabilansowa, czyli jak zaoszczędzić czas
Dokonywanie zapisów w ewidencji pozabilansowej na bieżąco jest bardzo czasochłonne. Na podstawie protokołów pokontrolnych RIO można wnioskować, że znaczna część księgowych dokonuje zapisów na kontach pozabilansowych 980 „Plan finansowy wydatków budżetowych” oraz 998 „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego” kilka lub kilkanaście razy w roku.
Rozwiązanie takie jest bardzo istotne ze względu na sporządzane przez jednostki sektora finansów publicznych sprawozdania budżetowe za okresy kwartalne, które opracowywane na podstawie zapisów księgowych muszą być z nimi zgodne.
Przedstawiciele jednostek muszą również pamiętać o zasadzie ciągłości (porównywalności), z której wynika konieczność stosowania w jednakowy sposób przyjętych przez jednostkę rozwiązań dopuszczonych ustawą o rachunkowości w kolejnych latach obrotowych.
W uzasadnionych przypadkach jednostka może odstąpić od tej zasady i dokonać zmiany przyjętych rozwiązań (art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Zmiana zasad (polityki) rachunkowości ustalonych przez kierownika jednostki może być spowodowana m.in.:
- nowelizacją obowiązujących przepisów prawa, w szczególności ustawy o rachunkowości,
- uzyskaniem przez jednostkę prawa lub utratą prawa do stosowania uproszczeń przewidzianych przepisami o rachunkowości,
- indywidualną decyzją jednostki spowodowaną np. zmianą przedmiotu działalności, zwiększeniem lub zmniejszeniem jej zakresu.
Decyzja o zmianie zasad (polityki) rachunkowości ustalonych w jednostce budżetowej może być także podjęta w trakcie roku budżetowego (obrotowego), ale skutki tych zmian muszą się odnosić do całego roku obrotowego.
- Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz.1870.).
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 760).
Zobacz także:
Tagi: polityka rachunkowości
