Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zakłada on wprowadzenie nowego, nieznanego dotąd świadczenia dla osób niepełnosprawnych - świadczenia wspierającego. Jego wysokość została określona na poziomie między 50 a 200 proc. renty socjalnej, czyli maksymalnie da to kwotę 3176,88 zł.
Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024
Rząd przyjął projektowaną ustawę, która przewiduje wprowadzenie świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Nowe rozwiązania - nie tylko w zakresie wspomnianego świadczenia, mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.
Ważne: Świadczenie wspierające ma trafić do osób niepełnosprawnych - bezpośrednio do nich jest ono kierowane, przy czym nie ma znaczenia ich wiek, ani osiągany dochód.
Przepisy przewidują, że te środki będą w całości przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, w związku z czym zwolnione są od egzekucji. Świadczenie ma być wypłacane niezależnie od tego, czy dana osoba uzyskała inną formę wsparcia, taką jak renta socjalna. Jeśli korzysta z takiego świadczenia, nadal będzie mogła je pobierać.
Wysokość świadczenia wspierającego jest uzależnione od wysokości renty socjalnej i ma wynosić od 50% do 200% tej renty. W 2023 r. renta socjalna wynosi 1588,44 zł.
W zapowiedzi nowych regulacji pojawia się data 1 stycznia 2024. Trzeba jednak pamiętać, że jest to data wejścia w życie pierwszego etapu wprowadzania świadczenia wspierającego. Od 1 stycznia świadczenie otrzymają osoby z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia a jego kwota będzie równa 200% renty socjalnej.
Od 1 stycznia 2025 r. świadczenie równe wysokości renty socjalnej otrzymają osoby ze średnim poziomem potrzeby wsparcia, a w trzecim etapie, którego początek określono na 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z kolejnymi poziomami wsparcia, przy czym jego wysokość to 50% renty socjalnej.
Ustawa posługuje się pojęciem "poziomu potrzeby wsparcia". Będę go ustalały zespoły wojewódzkie, uwzględniając indywidualne potrzeby danej osoby. Jednak nie będzie się to wiązało z koniecznością uzyskania nowego orzeczenia o niepełnosprawności - bez zmian mają pozostać także uprawnienia wynikające z obowiązujących orzeczeń.
Zobacz także: Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego
Zmiana przepisów niesie za sobą także zmianę dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Uprawnienie opiekuna do świadczenia pielęgnacyjnego jest uzależnione od świadczenia wspierającego. Zależy bowiem od tego, czy osoba niepełnosprawna przyjmie czy też zrezygnuje z własnego świadczenia wspierającego. W drugim przypadku opiekun może liczyć na świadczenie pielęgnacyjne, jego wysokość zostanie na tym samym poziomie, zmieni się jednak zasada dotycząca możliwości pracy opiekuna. Świadczenie pielęgnacyjne w zmodyfikowanej formie będzie pozwalało opiekunowi pracować, jednak możliwość dorabiania ograniczona jest rocznym limitem w wysokości sześciokrotności obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia.
Zobacz także: W 2023 roku wyższe dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych – 3 przykłady liczbowe
Informacja opublikowana na oficjalnym Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej - portal gov.pl na podstronie dedykowanej:
- Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej
- Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
