Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wypłata świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest uzależniona od tego, czy ta osoba skorzysta z możliwości pobierania świadczenia wspierającego czy też z niego zrezygnuje. Jedynie w tym drugim przypadku opiekun nadal będzie mógł otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, tyle że w zmienionej formie.
Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach przepisów
Wprowadzenie świadczenia wspierającego dedykowanego bezpośrednio osobie niepełnosprawnej zmienia sytuację osób, które dotychczas całkowicie poświęcały się opiece. Sprawdźmy jakie zmiany przewidują dla nich nowe przepisy.
Ważne: Świadczenie pielęgnacyjne będzie dostępne jedynie dla opiekunów osoby z niepełnosprawnością, jeśli uzyska ona decyzję o poziomie potrzeby wsparcia uprawniającym ją do jej własnego świadczenia wspierającego - czyli od 70 do 100 punktów (od 1 do 3 punktów dla dzieci do lat trzech) i zrezygnuje z jego pobierania.
Zobacz także: Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego
Zmiana polega przede wszystkim na dopuszczeniu możliwości uzyskiwania przez opiekuna dodatkowych środków. Jest to jednak ograniczone kwotowo, a limit ustanowiono na poziomie sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym, na dzień 31 grudnia tego roku. - jak widać, nie można mówić w tym przypadku o pracy zarobkowej w pełnym tego słowa znaczeniu.
Nowe przepisy zakładają zmianę przesłanki uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Zamiast "braku podjęcia lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki" wprowadzono warunek, że podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jest utrudnione albo niemożliwe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą posiadającą orzeczenie. Zmiana wynika właśnie z wprowadzonej możliwości zarobkowej, jednak do określonego limitu. Jeśli opiekun nadal będzie chciał pobierać świadczenie pielęgnacyjne, po osiągnięciu określonego limitu, nie będzie mógł dalej podejmować się pracy ani innych zajęć w danym roku kalendarzowym.
Ważne: Przekroczenie limitu wynagrodzenia sprawi, że świadczenie pielęgnacyjne przestanie być wypłacane od miesiąca następującego po miesiącu, w którym limit został przekroczony.
Zobacz także: W 2023 roku wyższe dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych – 3 przykłady liczbowe
Jeśli opiekun będzie zainteresowany pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego w kolejnym roku kalendarzowym - będzie musiał złożyć wniosek o jego wypłatę.
Jeśli osoba niepełnosprawna wybierze jednak świadczenie wspierające, opiekun traci możliwość pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Resort rodziny zapewnia, że w takiej sytuacji dla opiekuna będą wypłacane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe bez względu na posiadany staż ubezpieczeniowy.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny I Polityki Społecznej - portal gov.pl
