Poselski projekt ustawy zmieniającej Prawo energetyczne ma chronić także mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców przed drastyczna podwyżką cen energii elektrycznej. Projektodawcy uznali, że wysokość rachunków za prąd może uniemożliwić funkcjonowanie niektórym przedsiębiorcom. Proponowane rozwiązanie ma chronić przed bankructwem.
Prąd w stałej cenie także dla przedsiębiorców
Pojawił się projekt nowych przepisów dotyczących cen prądu dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców. W proponowanych rozwiązaniach, ceny energii elektrycznej także dla nich mają być zamrożone w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r.
Zobacz także: Ceny paliw rosną bo tak działa rynek
Kogo ma dotyczyć ochrona?
Nowe regulacje mają dotyczyć:
a) mikroprzedsiębiorców
b) małych przedsiębiorców
Pojęcia te zostały zdefiniowane w ustawie - Prawo przedsiębiorców i projektowana zmiana odnosi się wprost do tych definicji.
Zobacz także: Stała cena gazu ziemnego do 2027 r.
ad. a) Mikroprzedsiębiorca
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 Prawa przedsiębiorców, przez mikroprzedsiębiorcę rozumie się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa warunki. Po pierwsze zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników. Po drugie - osiągnięty przez niego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
ad. b) Mały przedsiębiorca
Pod pojęciem małego przedsiębiorcy kryje się taki, który w ciągu co najmniej jednego roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro. Oczywiście nie może być jednocześnie mikroprzedsiębiorcą.
Ważne: Z ochrony będą mogli korzystać jedynie tacy przedsiębiorcy, którzy zakupioną energię wykorzystują na własny użytek. Ochrona nie będzie miała zastosowania, jeśli energia miałaby być magazynowana lub zużywana na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.
Zobacz także: Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich
Dodatkowe 3 tys na węgiel - dodatek węglowy przyjęty przez rząd https://www.experto24.pl/sektor-publiczny/polityka-spoleczna/dodatkowe-3-tys-na-wegiel-dodatek-weglowy-przyjety-przez-rzad.html?cid=K000KN
Zamrożenie cen
Nowe przepisy zakładają, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. ceny dla przedsiębiorców spełniających wskazane wcześniej warunki zostaną zamrożone.
Ceny i stawki opłat za energię elektryczną nie będą mogły przekroczyć tych stosowanych w dniu 30 czerwca 2022 r.
W związku z narzuconymi odgórnie cenami, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensatę z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Szacuje się, że koszty związane z rekompensatami mogą wynieść ok 1 mld. zł.
Zobacz także: Unijny plan redukcji zapotrzebowania na gaz
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw na oficjalnym portalu Sejmu RP - portal sejm.gov.pl
