Nowe przepisy przewidują przyznanie świadczenia wspierającego osobie niepełnosprawnej, która uzyska odpowiednią ocenę poziomu potrzeby wsparcia. Minimalnie jest to 70 punktów (ocena jest dokonywana w skali od 0 do 100), w przypadku dzieci do lat 3 wystarczy jeden punkt.
Poziom potrzeby wsparcia w świadczeniu wspierającym.
Od 2024 r. osoby niepełnosprawne mają możliwość otrzymywać świadczenie wspierające. Ten nowy rodzaj wsparcia, a w szczególności jego wysokość, będzie uzależniona od poziomu potrzeby wsparcia. Czym jest i jak będzie ustalana?
Wypłata świadczenia wspierającego ma rozpocząć się w 2024 r. Jednak od stycznia nie każdy może na nie liczyć - bowiem w pierwszym etapie będzie ono wypłacane jedynie osobom z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia. W kolejnych latach będzie wypłacane dla osób z kolejnych grup.
Zobacz także: Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego
Przed wypłatą świadczenia wspierającego będzie się więc odbywać ocena poziomu potrzeby wsparcia dla każdej osoby niepełnosprawnych. Ma to polegać na dokonaniu przez specjalne zespoły oceny osoby niepełnosprawnej w zakresie koniecznego dla niej wsparcia, które zapewni, zwiększy lub pozwoli utrzymać określony poziom niezależności. Będzie przy tym brany pod uwagę poziom autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej, a także to czy wymaga wsparcia jednej czy więcej osób, a może wsparcia technologicznego, a także sfer życia, w których wsparcie to jest niezbędne.
Ocena ma być wykonywana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Możliwe jest również przeprowadzenie takiej oceny w miejscu zorganizowanym przez zespół, jeśli osoba niepełnosprawna wystąpi z takim wnioskiem.
Ważne: Ustalanie poziomu wsparcia nie wymaga uzyskania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, ani zmiany dotychczasowego. Co ważne - zespół dokonujący oceny poziomu potrzeby wsparcia nie będzie weryfikował posiadanego orzeczenia.
Ocena poziomu potrzeby wsparcia będzie odrębną decyzją, niezależną od orzeczenia o niepełnosprawności. Decyzję tę także będzie można zakwestionować - wnosząc zastrzeżenia, bądź poddając sądowej kontroli.
Resort rodziny tłumaczy, że konieczne było wprowadzenie odrębnych kryteriów przyznania świadczenia, a nie jest wystarczające opieranie się na orzeczeniach o niepełnosprawności. Te wydawane są w oparciu o dokumentację medyczną, natomiast poziom potrzeby wsparcia ma odnosić się do indywidualnych cech związanych z funkcjonowaniem konkretnej osoby. Będzie do tego wykorzystywane narzędzie wykorzystujące kryteria stosowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia wydane przez Światową Organizację Zdrowia.
Zobacz także: W 2023 roku wyższe dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych – 3 przykłady liczbowe
Ocena poziomu potrzeby wsparcia nie jest bezterminowa. Decyzja wydawana jest na okres nie dłuższy niż 7 lat. W przypadku dzieci do 3 roku życia - na okres nie dłuższy niż do ukończenia 3 lat.
Ważne: Ocena poziomu potrzeby wsparcia nie może być wydana na dłużej niż na okres, na jaki dana osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych.
W związku z tym, że wypłacanie świadczenia wspierającego ma się rozpocząć od 1 stycznia 2024 r. to właśnie od tego roku osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Jednak muszą pamiętać, że w 2024 r. świadczenie otrzymają jedynie osoby z najwyższym poziomem wsparcia.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl
