Rozwiązanie nazywane Tarczą Solidarnościową jest związane tylko z kosztami energii elektrycznej. Warto zaznaczyć, że tym razem rząd uwzględnił także przedsiębiorców - nie tylko osoby fizyczne.
Kolejna rządowa tarcza - tym razem tarcza solidarnościowa
Nowa tarcza - nazywana tarczą solidarnościową - ma tworzyć przepisy będące ochroną przed wzrostami cen energii. Dotyczy zarówno gospodarstw domowych jak i przedsiębiorców. Głównym rozwiązaniem jest wprowadzenie gwarantowanej ceny za energię elektryczną.
Energia elektryczna w domach - tańsza tylko w części
Wsparcie polega na wprowadzeniu ceny gwarantowanej energii elektrycznej. Jest ona jednak ograniczona i obowiązuje w odniesieniu do zużycia:
- do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Zużycie ponad wskazane limity będzie rozliczane zgodnie z cenami rynkowymi. Obowiązek weryfikowania zużycia i stosowania odpowiedniej wysokości cen należy do dostawców energii elektrycznej. Nie będzie się natomiast wiązało z koniecznością składania nadmiernej ilości dokumentów przez zainteresowanych. Wyjątki dotyczą:
- rolników, którzy będą zobowiązani do dostarczenia zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego,
- rodzin z trojgiem dzieci i więcej - będzie potrzebna Karta Dużej Rodziny
- osoby z niepełnosprawnością będą musiały przedstawić dokument potwierdzający niepełnosprawność.
Zdaniem Premiera, wprowadzenie takich limitów będzie dodatkową motywacją do oszczędzania energii. Szczególnie, że oszczędność ma być dwukrotnie korzystna. Jeśli w 2023 r. zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym spadnie o 10% w porównaniu z 2022 r. będzie można skorzystać z obniżenia rachunków za prąd. Przewiduje się dodatkową obniżkę o 10%.
Dodatkowy 1 tys. zł ma być zagwarantowany dla osób, które korzystają z ogrzewania elektrycznego - w tym także z pomp ciepła.
Przedsiębiorcy także z pomocą
Tym razem pomoc przewidziano także dla przedsiębiorców. Jednak oni mają otrzymać wsparcie jedynie gdy cena energii wzrośnie o min. 100%. Jako element wsparcia uznano także możliwość bezpośredniego podłączania się do odnawialnych źródeł energii.
O przepisach dedykowanych przedsiębiorcom pisaliśmy wcześniej w artykule: Pakiet wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych
Przymusowa oszczędność w administracji
Rząd zapowiada wprowadzenie obowiązkowego oszczędzania energii elektrycznej w administracji - dotyczy to zarówno administracji rządowej jak i samorządowej. Wskazuje na próg 10% oszczędności. Przymusowe oszczędzanie zaczyna się od 1 października. W dalszej perspektywie ma być także zmiana zewnętrznego oświetlenia na bardziej energooszczędne.
Zobacz także: Prąd w stałej cenie także dla przedsiębiorców
Informacja opublikowana na portalu gov.pl na podstronach dedykowanych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwu Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej
