W wyroku z dnia 4 marca 2020 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku orzekł: „Organ celnie zauważa również, że sytuacja finansowa skarżącej jest niełatwa, jednakże, wobec braku zgody Prezydenta Miasta B. na umorzenie zaległości podatkowej i niestwierdzenia nieprawidłowości w postępowaniu podatkowym organu I instancji, nie miał podstaw do zmiany decyzji organu I instancji i udzielenia wnioskowanej ulgi podatkowej” (I SA/Bk 493/19).
Zgoda JST na umorzenie zaległości w podatku od spadków i darowizn
W przypadku podatków i opłat pobieranych przez urząd skarbowy i stanowiących w całości dochody jednostki samorządu terytorialnego, naczelnik urzędu może stosować ulgowe formy spłaty należności wyłącznie za zgodą przewodniczącego jej zarządu. Sprawdź, jak zasada ta działa w przypadku wniosku o umorzenie zaległości w podatku od spadków i darowizn.
Trzeba przy tym mieć na uwadze, że nawet zgoda jednostki samorządu terytorialnego (podobnie jak istnienie ważnego interesu podatnika czy interesu publicznego) nie obliguje organu podatkowego do pozytywnego załatwienia wniosku (tak np. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z 1 marca 2010 r., II FPS 9/09).
Procedura uzyskania zgody JST uregulowana została w przepisach Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi:
- jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ, w tym wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie, decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ,
- organ podatkowy załatwiający sprawę, zwracając się do innego organu o zajęcie stanowiska, zawiadamia o tym stronę,
- organ, do którego zwrócono się o zajęcie stanowiska, obowiązany jest przedstawić je niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia wystąpienia o zajęcie stanowiska,
- organ obowiązany do zajęcia stanowiska może w razie potrzeby przeprowadzić postępowanie wyjaśniające,
- zajęcie stanowiska przez ten organ następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Ważne: Zgodnie z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, na postanowienie przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego w przedmiocie ulg, nie przysługuje zażalenie.
- art. 209 § 1 - § 5 w związku z art. 67a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.),
- art. 18 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1672 ze zm.).
