Każde Państwo przygotowuje swój własny Plan Strategiczny, po czym konsultuje go z Komisją Europejską. Choć Polska wysłała swój plan jako jedna z pierwszych, jego ostateczny kształt nie został jeszcze stworzony. Nadal trwają ustalenia, głównie dotyczące uwag KE.
Plan Strategiczny dla Wspólnego Polityki Rolnej na lata 2023-27
Aby odbudować w Polsce hodowlę i zahamować tendencję spadku liczby gospodarstw hodowlanych, trzeba zastosować zachęty dla rolników - a nie przymus i obowiązek. Głównie mają nimi być dopłaty.
Zobacz także: Czy hodowla alpak to wolny zawód
Wsparcie finansowe, o którym mówił także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ma dotyczyć tych rolników, którzy zadbają o większy dobrostan zwierząt oraz zaczną korzystać z ekoschematów. Jednak dla większej skuteczności, proponowane jest rozwiązanie dobrowolne, zamiast wprowadzania kolejnego obowiązku dla rolników.
Dopłaty za polepszenie dobrostanu zwierząt i stosowanie ekoschematów, są jednym z założeń Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Będą zachęcać rolników do rozwiązań stosowanych w zrównoważonym rolnictwie.
Co dla zwierząt hodowlanych?
Aby skorzystać z możliwości dopłat, rolnik będzie musiał zwiększyć standardy dotyczące hodowli zwierząt. Preferowane jest odejście od hodowli intensywnej, na bardziej zrównoważoną. Jej przejawem ma być chociażby zapewnienie większej ilości miejsca dla każdego zwierzęcia w budynku, a tam gdzie będzie to możliwe, zagwarantowanie wybiegu. To także stosowanie ściółki i zrezygnowanie z uwięzi. Najbardziej preferowaną formą ma być własny chów, tak aby polskie rolnictwo coraz bardziej odchodziło od chowu przemysłowego i przymusu tuczu nakładczego. Hodowle mają być powiązane z lokalnym przetwórstwem - a dzięki takiemu skróconemu łańcuchowi dostaw, zwiększą się korzyści dla wszystkich elementów tego łańcucha. Hodowla stanie się bardziej opłacalna, a przez to również bardziej atrakcyjna dla rolników - co z założenia ma się przełożyć na zwiększenie liczby gospodarstw hodowlanych.
Ważne: Omawiane wsparcie nie jest dedykowane wielkim fermom przemysłowym, tylko mały rodzinnym gospodarstwem hodowlanym, które dobrowolnie zwiększą też standardy dla trzymanych zwierząt.
Co daje ekoschemat?
Poprzez ekoschematy należy rozumieć taki sposób prowadzenia gospodarstw, który będzie można nazwać rolnictwem zrównoważonym. Ma on doprowadzić do polepszenia jakości gleby i bioróżnorodności. A środkami do tego celu jest chociażby znany od wieków płodozmian. Na ekoschematy przeznaczono aż 25% środków na płatności bezpośrednie.
Zobacz także:
Pasze energetyczne w żywieniu krów – kiedy i jak podawać
Która metoda diagnozowania ciąży u krów jest lepsza
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
