Samorząd lekarski od dłuższego czasu zwracał się do Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych, by udostępnił treść pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami, które zostały wykorzystane na potrzeby Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.
Pytania z PES wraz z odpowiedziami będą w końcu dostępne
Zarówno pytania egzaminacyjne wykorzystane na potrzeby Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, jak i poprawne odpowiedzi do nich, w odniesieniu do wszystkich specjalności będą udostępnione przez Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych. w dniu 14 grudnia 2022 r. taki obowiązek potwierdził w swoim wyroku Naczelny Sąd Administracyjny
Zresztą kwestią nieudostępniania tych informacji zajmował się także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 maja 2020 r. - sygn. I OSK 2466/19. Stwierdził w nim, że ograniczenie dostępu do pytań testowych wykorzystanych na potrzeby przeprowadzonego już Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego o którym mowa w art. art. 16rc ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty pozbawione jest waloru konstytucyjności.
W lutym 2021 r. Naczelna Izba Lekarska złożyła formalny wniosek na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który dotyczył egzaminów z okresu od 2016 do 2020 r.
Mimo to Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych nie udostępnił pytań - odesłał jedynie w oficjalnej odpowiedzi właśnie do przepisu art. art. 16rc ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zaznaczając przy tym, że domniemanie konstytucyjności wskazanego przepisu może zostać obalone na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Postępowanie przed WSA
Ponieważ Naczelna Izba Lekarska nie zgodziła się z tym stanowiskiem, wniósł ostatecznie skargę na bezczynność Dyrektora CEM, którą rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. W wyroku z 28 września 2021 r. - II SAB/Łd 65/21 przyznał rację NIL, stwierdzając bezczynność Dyrektora CEM w rozpoznaniu wniosku NIL z lutego 2021 r. Sąd Apelacyjny zaznaczył, że w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z wtórną niekonstytucyjnością art. 16rc ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Jest ona związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 czerwca 2016 r. - sygn. K 8/15, ponieważ niekonstytucyjność wskazanych w tym wyroku przepisów odnosi się nadal do treści wskazanego przepisu. Nadal bowiem regulacja ta pozbawia możliwości zapoznania się z treścią pytań tekstowych z egzaminów PES, które się już odbyły, a tym samym osoby zainteresowane są pozbawione możliwości uzyskania wiedzy o sprawach publicznych.
Zobacz także: Medyczna genetyka molekularna – nowa specjalizacja
NSA potwierdza wtórną niekonstytucyjność
Tym razem to Dyrektor CEM nie zgodził się z wyrokiem, składając skargę kasacyjną. Rozpoznał ją Naczelny Sąd Administracyjny, który w dniu 14 grudnia 2022 r. w wyroku o sygnaturze III OSK 197/22 oddalił skargę. Podzielił stanowisko Sądu Apelacyjnego w Łodzi o wtórnej niekonstytucyjności wskazanej w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty regulacji.
Ważne: Artykuł 16rc ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie może być uznany za przepis szczególny ograniczający dostęp do informacji publicznej i stanowić podstawę odmowy udostępnienie pytać z PES, które się już odbyły i poprawnych odpowiedzi do nich, ze względu na jego wtórną niekonstytucyjność.
Wyrok NSA oznacza, że Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych będzie zobowiązany udostępnić zarówno treść pytań jak i poprawne odpowiedzi.
Zobacz także: Lekarze w reklamach – czy zakaz jest bezwzględny
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - portal nil.org.pl
