Firmy często ponoszą wydatki na wypłatę dofinansowania do wypoczynku pracowników. Tego rodzaju wydatki bywają ponoszone zgodnie z zakładowymi układami zbiorowymi, ale nie zawsze przedsiębiorstwa tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Problemy z zaliczeniem tego rodzaju wydatków do kosztów podatkowych pojawiają się, gdy przedsiębiorstwo zatrudnia więcej niż 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty).
Zaliczenie świadczeń urlopowych do kosztów zależy od liczby etatów
Wydatki związane z wypłatą świadczenia dla pracownika wyjeżdżającego na urlop stanowić koszt uzyskania przychodów pracodawcy. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Jeden z nich dotyczy liczby pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Podatnicy muszą pamiętać, że w sytuacji gdy rezygnują z utworzenia ZFŚS, a podstawą do wypłaty dofinansowania do wypoczynku jest układ zbiorowy pracy, wówczas wydatki poniesione na wypłatę dofinansowań do wypoczynku nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT.
W takiej właśnie sprawie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, który przypomniał, że dla pracodawców, którzy zgodnie z ustawą o ZFŚS mają obowiązek tworzenia funduszu (a więc zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty), niemożliwe jest wypłacenie świadczenia urlopowego w miejsce tworzenia funduszu.
Sąd zwrócił uwagę, że „świadczenia urlopowego”, o jakim mowa w art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT, nie można utożsamiać z wypłacanymi pracownikom świadczeniami związanymi z dofinansowaniem do urlopu, nawet jeżeli są wypłacane raz w roku w wysokości nie przekraczającej odpisu podstawowego i przy uwzględnieniu proporcji do wymiaru czasu pracy pracownika.
Trzeba jednakże pamiętać, że zatrudnianie powyżej 20 pracowników nie jest tożsame z zatrudnianiem co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawca może np. zatrudniać 30 pracowników na ½ etatu .
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 12 lutego 2015 r., I SA/Go 706/14
Zobacz także:
