Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodu wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT). Kosztami, o których mowa są już bowiem odpisy na fundusz socjalny.
Zakaz zaliczania wydatków z ZFŚS do kosztów uzyskania przychodu
Obchodzenie świąt Wielkanocnych w firmie wywołuje u pracodawcy skutki w podatku dochodowym nie tylko jako płatnika, ale również jako podatnika. Przede wszystkim taki podmiot powinien pamiętać o tym, że jeśli źródłem finansowania wspomnianych wcześniej świadczeń dla pracowników były środki ZFŚS, to poniesionych na ten cel wydatków nie wolno mu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Natomiast wydatki, które zostały sfinansowane ze środków obrotowych zasadniczo nie mają charakteru socjalnego. Dlatego, jeśli spełniają przesłanki odnośnie do ich związku z przychodami podatnika, określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), pracodawcy wolno je zaliczyć do kosztów podatkowych.
Jeśli zatem pracodawca kupił dla pracowników paczki czy bony świąteczne ze środków obrotowych, to wolno mu je potrącić w kosztach uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Są to bowiem koszty pracownicze, mające pośredni związek z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i osiąganiem przez niego przychodów. W takim przypadku istotne jest jednak to, aby każdy z pracowników otrzymał paczkę lub bon o jednakowej wartości. W przeciwnym bowiem wypadku (tj. w razie zróżnicowania wartości tych świadczeń) organy podatkowe mogą uznać, że chodzi o wydatki socjalne, których nie wolno potrącać we wspomnianych kosztach. Oczywiście wyłączenie z kosztów będzie dotyczyć również paczek, bonów towarowych czy kart przedpłaconych, które z założenia zostały nabyte za środki zgromadzone na rachunku ZFŚS.
Bony towarowe dla pracowników
Z okazji świąt Wielkanocnych Spółka wydała swoim pracownikom bony towarowe, każdy o wartości 120 zł. Pracodawca sfinansował je ze swoich środków obrotowych. Dlatego nie było przeszkód, aby wydatki poniesione na ten cel jednostka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Wartość świadczenia w całości stanowi przychód pracownika, który je otrzymał.
Zobacz także:
Tagi: zfśs, bony towarowe
