Zagadnienia związane z możliwością zaliczania wydatków okołoszkoleniowych do kosztów uzyskania przychodów nieustannie budzą wątpliwości podatników. Podobnie było w przypadku spółki, która organizowała dla swoich pracowników szkolenia. Zamiarem szkoleń było podnoszenie umiejętności zatrudnionych, co przyczyniać się miało do zwiększenia obrotów.
Wydatki na posiłki w trakcie szkoleń można zaliczyć do kosztów
Wydatki na zakup artykułów spożywczych i usług gastronomicznych nabywanych przez podatnika w związku z organizowanymi szkoleniami dla pracowników, których celem jest podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Organ skarbowy przypomniał, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT).
Dodatkowo urząd skarbowy poinformował, że aby określony wydatek można było uznać za koszt podatkowy, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Za wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT uznaje się te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami danych spotkań. Chodzi tu o działania skierowane na zewnątrz, nie dotyczą one zatem pracowników firmy. Zatem wydatki na posiłki serwowane w trakcie szkoleń pracowniczych można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 grudnia 2014 r. (IBPBI/2/423-1355/14/SD)
Zobacz także:
