Wielu podatników posiadających nieruchomości w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie wynajmuje swoje nieruchomości letnikom. Duża część z nich korzysta przy tym z usług pośrednictwa przy rezerwacji czy wynajmie pokoju lub apartamentu. Pośrednik może np. przyjmować w imieniu podatnika rezerwacji i płatności od klientów, które po potrąceniu swojej prowizji będzie przekazywał podatnikowi. Trzeba pamiętać, że korzystanie z usług pośrednika w tego rodzaju działalności może wiązać się z utratą przywilejów wynikających z rozliczania za pomocą karty podatkowej.
Wakacyjny wynajem pokoi rozliczany za pomocą karty podatkowej
Podatnik rozliczający swoją działalność w formie karty podatkowej wynajmując pokoje turystom powinien czynić to samodzielnie. Skorzystanie z usług pośrednika w przyjmowaniu rezerwacji i płatności od turystów doprowadzi do utraty przywilejów podatkowych.
Opodatkowanie w formie karty podatkowej ogranicza się do podmiotów i warunków wyraźnie wskazanych przez ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Kartowicz ma określone obowiązki wobec naczelnika urzędu, których musi bezwzględnie dotrzymywać.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że pośrednictwo nie jest niezbędne do wynajmu pokoi. Dodał także, że okolicznością wykluczającą możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej jest m.in. korzystanie przy prowadzeniu działalności gospodarczej, opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czy z usług innych zakładów, za wyjątkiem usług specjalistycznych.
W konsekwencji organ podatkowy uznał, że w przypadku skorzystania z usług pośrednictwa w pozyskiwaniu turystów, podatnik utraci prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 lipca 2014 r., nr ITPB1/415-441/14/AD
Zobacz także:
Tagi: najem, karta podatkowa
