Bardzo często spółki zawierają umowy z podmiotami zewnętrznymi na świadczenie usług doradztwa finansowego. Umowę tego rodzaju, podpisała spółka, która nie była pewna możliwości zaliczenia wydatków na usługi firmy doradczej do kosztów uzyskania przychodów. Świadczenia podmiotu zewnętrznego obejmowało doradztwo w zakresie pozyskania inwestorów, którzy obejmą pakiet mniejszościowy udziałów spółki, w ramach podwyższenia kapitału poprzedzającego przeprowadzenie oferty prywatnej akcji i wprowadzenia spółki do obrotu publicznego.
Usługi doradcze można zaliczyć do kosztów podatkowych
Spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na usługi firmy doradczej, pomagającej w pozyskaniu inwestorów. Wydatki te nie stanowią kosztów związanych bezpośrednio z podwyższeniem kapitału zakładowego.
Organ podatkowy uznał jednak, że tak określony rodzaj usług firmy doradczej może mieć możliwy skutek w postaci podwyższenia kapitału spółki. A takich wydatków nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego), funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego albo organizacyjnego ubezpieczyciela - a w towarzystwach powierniczych wartości aktywów tych funduszy.
Sprawa trafiła do WSA w Krakowie, który przyznał rację spółce. W uzasadnieniu sąd odwołał się do uchwały składu siedmiu sędziów NSA z 24 stycznia 2011 r. (II FPS 6/10), w której sędziowie uznali, że tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów.
Sąd w Krakowie potwierdził, że tylko wydatki bezpośrednio związane z emisją nowych akcji, takie jak m.in. opłaty na rzecz Giełdy Papierów Wartościowych, nie są kosztami podatkowymi. Pozostałe, np. koszty opinii prawnych, jako pośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, są zaliczane do kosztów, ponieważ są to typowe wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, do którego ostatecznie sprawa trafiła. Sąd podkreślił jednak, że usługi doradcze mogą być kosztem podatkowym tylko do momentu gdy emisja udziałów zostanie przesądzona.
Wyrok NSA z 13 lutego 2014 r., II FSK 321/12
Zobacz także:
