Rachunek za obiad z kontrahentem można zaliczyć do kosztów podatkowych

Kategoria: CIT
Data: 10-02-2014 r.

Wydatki na drobne poczęstunki, napoje, a także obiady i lunche, podczas których prowadzone są rozmowy z kontrahentami, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia to, czy spotkania odbywają się w siedzibie podatnika, czy też w restauracji.  

Minister finansów w swojej interpretacji uznał, że wydatki na drobne poczęstunki i napoje oraz posiłki przy okazji których prowadzone są rozmowy biznesowe należy uznać za koszty podatkowe. Zanim doszło do wydania tej interpretacji ogólnej, sądy administracyjne w podobnych stanach faktycznych wydawały zupełnie różne rozstrzygnięcia. Jedne stały na stanowisku, że wydatki na obiady z kontrahentami stanowiły reprezentację, w związku z czym nie mogły być zaliczone do kosztów podatkowych. Natomiast inne uważały, że przy spełnieniu określonych warunków mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Rozbieżności wynikają z braku ustawowej definicji reprezentacji. Przez reprezentację sądy rozumiały: wystawność, okazałość czy wytworność, ale również przedstawicielstwo. Minister finansów, kierując się tezami zawartymi w wyroku wydanym w składzie 7 sędziów NSA z 17 czerwca 2013 r., II FSK 702/11, uznał, że do kosztów podatkowych można zaliczyć drobne poczęstunki, a także posiłki niezależnie od tego, gdzie są serwowane, czyli również w restauracji, jeśli podaje się je podczas spotkań biznesowych.

Podatnik nie będzie miał prawa zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesionych opłat, jeśli celem zakupu (wyłącznym lub dominującym) jest stworzenie dobrego wizerunku podatnika czy też jego firmy i wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami takich spotkań.

Jeśli zatem przedsiębiorca chce wspólnie zjeść obiad ze swoim kontrahentem w restauracji, to musi uważać na to, co zamawia, aby potrawy nie wywarły zbyt dużego wrażenia na zaproszonym gościu.

Źródło: Interpretacja ogólna ministra finansów z 25 listopada 2013 r., nr DD6/033/127//SOH/2013/RD-120521

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33870 )
Array ( [docId] => 33870 )