Pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup napojów dla pracowników. Są to bowiem świadczenia na rzecz pracowników, do których jest zobowiązany na podstawie przepisów bhp.
Przychód można obniżyć o wydatki związane z zakupem napojów
Zasady dostarczania pracownikom wody i innych napojów zostały uregulowane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z przepisów tych wynika, że wszyscy pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom dostatecznej ilości wody zdatnej do picia, i to bez względu na warunki atmosferyczne.
Wydatki na napoje mogą być kosztem podatkowym
Organy podatkowe nie kwestionują także zakupu napojów np. w trakcie spotkań czy szkoleń, mimo że ich zakup nie wynika z przepisów BHP.
Wielu przedsiębiorców kupuje wodę do picia łącznie z tzw. dystrybutorem z podajnikiem, którego dzierżawa także jest kosztem uzyskania przychodów. Za taki dystrybutor płaci się najczęściej miesięcznie czynsz. Koszty dzierżawy ewidencjonuje się jako koszty usług obcych, koszty zużytej wody zaś – jako koszty innych świadczeń na rzecz pracowników.
U pracownika nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu
Wartość wody lub innych napojów zapewnionych pracownikom korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych, wydanych na podstawie tych ustaw.
Wartość świadczenia na rzecz pracowników nie stanowi także podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ani na ubezpieczenie zdrowotne. Potwierdził to np. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2012 r., nr IPTPB1/415-169/12-4/MD.
- art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 851),
- art. 21 ust. 1 pkt 11, pkt 11b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
